Георгиески: Штом се избере фирма, ќе се урне дивоградбата кај Чинарот

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен на листата на загрозено светско природно и културно наследство и најавува уривање на дивоградбите, но и ревизија на регистарот со дивоградби. Во разговорот за „Слободен печат“ тој меѓудругото најавува и дека градежната инспекција ќе […]

Повеќе

„А1он“: Советникот Усеини ја изгради дивоградбата во заштитеното јадро од УНЕСКО

Советникот во Општина Охрид од ДУИ, Нефи Усеини, ја завршува изградбата на објектот кај Чинарот, за која нема дозвола од институциите, а земјиштето е во државна сопственост. Наместо поставување на урбана опрема, во заштитеното јадро на Охрид е изграден објект од бетон, што претставува тврда градба, пренесува „А1он“ Изградбата на дивиот објектот за кој Усеини тврдеше […]

Повеќе

ЛИДЕР:Дивоградбата бетоњерка се гради- Константин Георгиески не може да пронајде чија е!?

Во Охрид законот важи за сите, освен за оние кои се дел од власта. На стариот пат Охрид – Струга (ул. Гоце Делчев бб.), на помалку од 50 метри од езерото, никнува огромна бетонска база која ја гради советникот на ДУИ во Охрид, Нефи Усеини, познат по дивоградбата која ја гради кај чинарот, пишува ЛИДЕР […]

Повеќе

ЛИДЕР:Нефи Усеини: Дивоградбата кај чинарот ќе се гради – договорено е со Заев и Георгиевски

Џабе доаѓате, кај чинарот ќе се гради. Договорено е со Зоран Заев и Костадин Георгиевски. – со овие зборови инвеститорот Нефи Усеини (советник на ДУИ во Општина Охрид и инвеститор на дивоградбата кај Чинарот) вчера им се обратил на инспекторите и обвинителот кој отишле на лице место за да ја стопираат дивоградбата, пренесува Лидер Усеини […]

Повеќе

Советникот Усеини од ДУИ кој е инвеститор на дивоградбата кај Чинарот вербално нападнал инспектор

Инвеститорот на дивоградбата кај Чинарот и советник во Општина Охрид, Нефи Усеини од ДУИ, вербално нападнал инспектор од Скопје, кој сакал да изврши инспекциски надзор на дивоградбата кај Чинарот, пренесува a1.on. Во вторникот попладнетo во СВР Охрид, лицето Р.К. (39) од Скопје, кој е инспектор за културно наследство од Управата за заштита на културното наследство […]

Повеќе

ФОТО: Во заштитената зона на охридското крајбрежје се гради- општината „не знае“ во чија сопственост е објектот

На барање на КУРИР општина Охрид одговори на неколкуте поставени прашања во врска со дивата изградба која никна во заштитената зона на охридското крајбрежје. Она што е највпечатливо во одговорот од општината е тоа што тие „не знаат“ во чија сопственост е дивоградбата која се наоѓа помеѓу извидничкиот центар и болницата СВ. Еразмо, на брегот на самото […]

Повеќе

Дивоградбата кај Чинарот е на советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини

Инвеститор на дивоградбата во заштитеното градско јадро на плоштадот Чинар во Охрид е членот на Советот на Општина Охрид, Нефи Усеини, од ДУИ. Тој за a1on.mk потврди дека гради без дозвола и очекува Општината да го легализира. „Јас не правам ништо повеќе отколку она што беше тука и претходно. Само ги заменувам натстрешниците со стакла […]

Повеќе

Охрид SOS: Општина Охрид повторно сака во матно да легализира дивоградби на атрактивни локации

Бидејќи Општина Охрид не е транспарентна и советот не работи во име на жителите на Охрид, и ниеден документ, за ниедна седница не е јавно достапен на увид барем седум дена пред седницата на интернет страницата на општината, мораме сами да пребаруваме низ АКН ГИС системот на Агенцијата за катастар за да видиме за што […]

Повеќе

(ФОТО)Додека институциите се договорат кој е надлежен, дивоградбата позади чинарот доби и кровна конструкција

Градежните работи на просторот позади Чинарот во Охрид не престануваат. Поставена е кровна конструкција за летната тераса која веќе втора недела се гради без одобрение од Општината. Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, во изјава за „А1он“ вели дека предметот се обработува и дека деновиве ќе бидат преземени соодветни мерки. Од друга страна единствениот градежен инспектор […]

Повеќе

Нема веќе легализација по 1 евро за квадрат

Дивоградбите да не се легализираат по едно евро за квадрат, туку оние кои граделе бесправно да плаќаат комуналии според цените на општината и плус пенали оти не го почитувале законот. Ова е ставот на ЗЕЛС по однос на новиот нацрт-закон кој го предлага Владата за легализирање на објектите изградени до 2018 година. Претседателот на ЗЕЛС […]

Повеќе