(ВИДЕО) Усеини: Власта да се занимава со нивните криминали, рекетари и Катица Јанева, а не со мојата пицерија

Мојата пицерија не е дивоградба, а власта води политичка хајка против мене, истакна советникот Нефи Усеини. Тој вели дека доколку неговата пицерија е проблем за УНЕСКО ќе ја урне самиот, но побара власта и градоначалникот Константин Георгиески да не се селективни во спроведувањето на препораките и рушењето на дивоградбите. -Централната власт и градоначалникот нека почнат […]

Повеќе

Охрид и во 2018 е рекордер по број на претставки за дивоградби

Охрид и во 2018 е рекордер по број на претставки за дивоградби од страна на поединци, правни лица и групи на граѓани пријавени во Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам. Според извештајот кој го доби Фактор од Инспекторатот, охриѓани 47 пати пријавувале неправилности, односно можни прекршувања на законот за градење и законот за просторно и […]

Повеќе

Усеини за ТВ21: Сите ми се качија на глава за дивоградбите оти сум Албанец

Во Охрид има 1.401 дивоградба, доколку Општина Охрид одлучи да го урне мојот локал, тогаш ќе треба да урне уште многу други локали кои се наоѓаат до езерото, вели советникот на ДУИ, Нефи Усеини, за ТВ21, чија дивоградба кај чинарот во Охрид предизвика интерес кај јавноста. – Град Охрид има 1.401 дивоградба кои постојат веќе неколку […]

Повеќе

Ќе се рушат ли платформите долж крајбрежјето: Угостителите добиле решенија, но прво бараат средба со градоначалникот

Од понеделник ќе се знае кога ќе се рушат дивоградбите. Општина Охрид на угостителите им даде рок до септември да ги отстранат платформите долж крајбрежјето. Од угостителскиот еснаф потврдуваат дека добиле решенија до септември да ги срушат терасите кои влегуваат во езерото, но нивниот конечен став ќе го кажат по средбата со градоначалникот. При последниот […]

Повеќе

Нефи Усеини нема да урива дивоградби во Охрид

Охрид од денес раскинува тендери вредни 225.000 евра со Нефи Усеини. Врз основа на јавно изнесениот став на Државната комисија за спречување на корупција на 16 јули 2019 година, во врска со еден од огласите за јавна набавка, Општина Охрид истиот ден испрати Барање за мислење до комисијата, во однос на спроведувањето на оваа постапка, информираат од Општина […]

Повеќе

Антикорупциска: Фирмата на Усеини не смее да учествува во тендерот за уривање на дивоградби во Охрид!

Фирмата на советникот во Охрид, Нефи Усеини не смее да учествува во тендерот за уривање на дивоградбите во Охрид, велат од Антикорупциска комисија. „Државната комисија за спречување на корупцијата смета за потребно да укаже на ограничувањата кои се однесуваат на службените лица во соработка со правни лица, што се во нивна сопственост или во сопственост […]

Повеќе

Милчин до министерот Адеми: Како не ти е срам?

Со статус на фејсбук, професорот  Владимир Милчин  му се обрати на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по повод неговото интервју за „Радио Слободна Европа“, особено во оној дел каде  вели дека се појавила „хистеријата во јавноста околу тоа дека Охрид може да стане дел од таа листа на загрозено културно и природно богатство на УНЕСКО“. […]

Повеќе

Мицковски: Охрид затвора плажи заради фекалии, преварант ќе кажува дека дивоградбите се броеле на прсти, а јавноста била хистерична!

Додека Жерновски, Адеми и тоj мртвиот коњ од градоначалник си го шетаат газот до Баку, каде инаку презентираат лажен закон, функционер на нивниот коалиционен партнер си дига дивоградба/пицерија во центарот на Охрид, пишува на фејсбук Ивор Мицковски. Понатаму Мицковски пишува: Дивоградбата со огномет, балончиња и сечење лента, му ја отвара градоначалникот на Струга, криминалец кој […]

Повеќе

(ФОТО) Милчин: Испративте дрска порака „Ми се може, бре, носете се и вие и УНЕСКО“

УНЕСКО зборува – канта тропа. Наместо да се уриваат дивоградби, им се сечат црвени ленти. Дивоградбата на советникот од ДУИ во општина Охрид Нефи Усеини кај Чинарот од сношти е новоотворена пицерија „Луна“ со решение за уривање. Поранешниот прв човек на фондацијата „Отворено општество“ Владимир Милчин смета дека со ова на граѓаните им е испратена […]

Повеќе

Општина Охрид и Константин Георгиески треба да рушат по пет дивоградби дневно, ако почнат од денеска, за да го исполнат условот на УНЕСКО

Охрид барем засега се спаси од губење на статусот во УНЕСКО. Комитетот за светско наследство ги прифатил забелешките на повеќе земји дека е направен извесен напредок, но Македонија и Охрид добија дополнително време пред да се одлучува дали Охридскиот регион ќе добие статус „светско наследство во опасност.“ До февруари 2020 година, Охрид и Македонија имаат […]

Повеќе