Кој лаже: Заев кој тврди дека во 2016-та сме имале хибриден режим, или „Економист“ дека го имаме со Заев?

Како држава поминавме низ еден тежок период, имавме хибриден режим, а сега демократија и едно општество за сите, истакна бившиот премиер и претседател на СДСМ Зоран Заев во интервју за Ал Џезеира Балканс. Прашањето кое неминовно се поставува е кој лаже – Заев тврди дека сме имале хибриден режим, а сега демократија, или еминентниот „Економист“ […]

Повеќе

КАТАСТРОФА: Македонија меѓу првите осум земји во светот по одлив на младите, објави „Економист“

Поразителна е статистиката која вечерва ја објави еминентниот економски магазин „Економист“, според која нашата земја се наоѓа на осмото место во светот според иселувањето на младите луѓе од државата. Амбасадорката на САД, Брнз: Ме загрижува недостатокот на можности поради кои младите ја напуштаат земјата Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Мари Брнз во своето гостување […]

Повеќе

(ФОТО) КАТАСТРОФА: Македонија трета во светот според невработеноста на младите, објави „Економист“

Поразителна е статистиката која синоќа ја објави еминентниот економски магазин „Економист“, според која нашата земја се наоѓа на третото место во светот според стапката на невработеност на младите луѓе од 15 до 24 години. Само Јужна Африка со стапка на невработеност кај младите од 52,9 отсто и Босна и Херцеговина со 46,7 отсто се пред Македонија […]

Повеќе