Банките ќе можат да понудат промена на договорните услови за кредитите

Промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците предвидува Уредбата со законска сила што ја донесе Владата вчера, откако претходно за таа намена Советот на Народната банка ги донесе потребните регулаторни измени. -Со уредбата се утврдува како во текот на вонредната состојба да се остварат можностите дадени со регулаторните измени донесени од […]

Повеќе

Мицкоски: Имаме план како да се обезбедат милијарда евра за да се надмине кризата

Дозволете да соопштам план како владата може да стигне до една милијарда евра свежи пари за да граѓаните и бизнисот не ја почувствуваат кризата, рече на денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. – Покрај тие 600 милиони евра кои ќе се обезбедат преку позајмица од Светската банка, ММФ и Странските банки, дополнително може да се […]

Повеќе

Купувајте македонски производи, затоа што така ја правиме државата подобра и затоа што ја сакаме Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преку свое видео обраќање на граѓаните на Македонија им порача да купуваат македонски производи и да спасат работно место. Драги пријатели Ова е време на вистинска здравствена, санитарна, но и економска криза.Корона вирусот не само што го напаѓа здравјето на граѓаните, туку ја разорува и економијата, а тука се работи за стандардот […]

Повеќе

Мицкоски: Во овие тешки времиња да купуваме македонски производи

Во овие тешки времиња за македонската економија, купувајте македонски производи и спасете работно место, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук. – Да им помогнеме на македонските компании, да им помогнеме на работниците и конечно да и помогнеме на Македонија, вели Мицкоски. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Се трупаат долгови: Утре владата планира да се задолжи за нови 131,6 милиони евра

Владата утре ќе се задолжува за нови 131,6 милиони евра. Ова е едно од низата задолжувања што ги прави владата од почетокот на годината. Имено на официјалната страна на Народна Банка на Република Македонија објавена е аукција на државни хартии од вредност во износ од 131,6 милиони евра. Експертите коментираат дека задолжувањата континуирано растат додека […]

Повеќе

Капиталните инвестиции на мизерни 1.67%: Ветените болници, училишта и градинки остануваат само ветувања на хартија

Реализацијата на државните инвестиции во Република Македонија целосно потфрли, согласно објавените податоци на Министерството за финансии. Продолжува рекордно ниското ниво на капитални инвестиции и покрај владините најави дека реализацијата ќе се забрза. Податоците на Министерството за финансии покажуваат дека во јануари се реализирани само 1.67 отсто од планираните капитални инвестиции за целата година. Ова е […]

Повеќе

ПРОСЕЧНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Далеку се ветените 30.000 од реалните 25.787 денари

Просечната нето плата по вработен во ноември 2019 година изнесува 25.787 денари, објави Државниот завод за статистика. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во ноември 2019 година, во однос на ноември 2018 година, бележи раст од 5,1 отсто. Ваквиот раст се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: […]

Повеќе

Петкоска: Со СДСМ во Охрид нема ниту нови фирми, ниту нови работни места

Македонската економија го живее својот најмрачен период. Актуелната власт предводена од СДСМ и аболицираниот политичар Зоран Заев, заедно со неговиот тим ја донесе македонската економија до колапс. Освен младите, земјата ја избегнуваат и странските инвеститори и капиталот. Според најновите официјални податоци на НБРМ, нето СДИ во 2019 година се намалени за 187 милиони евра, истакна […]

Повеќе

(ВИДЕО) Додека Заев објаснува за „pacцвeтаната економија“, дeпpecиja, бecпapица и cтpaв на улица

Три години пропаганда генерирана од Владата на Р.Македонија не успева да ги убеди граѓаните дека не осиромашуваат, и дека нивните џебови имаат повеќе пари. Последна изјава беше и на премиерот Заев кој тврдеше дека граѓаните се побогати, економијата цвета, а џебовите им се полни. Демек, 36 денари покачување на пензиите се доволни, а нормативното покачување […]

Повеќе

Неспособната Влада на СДСМ нема капацитет да испорача повисоки плати!

За разлика од периодот 2006-2016 година кога во време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ просечната нето-платите растеше просечно секоја година со 5.5% или во апсолутен износ од 13.720 денари во 2006 година на 22.340 денари во 2016 година (за цели 8.620 денари), во периодот од јуни 2017 година до јуни 2019 година просечната нето-платите расте со […]

Повеќе