СЈО заминува во историјата

СЈО конечно заминува во историја. ГМО направијата, создадена за да ги испита криминалите во Заевите „бомби“, која во меѓувреме стана гола алатка на СДСМ во разнебитувањето на Македонија и клучен играч во промената на името на државата, го тера својот последен работен ден. Што направи СЈО во изминатите години на постоење? Потроши десетици милиони евра, […]

Повеќе

За СДСМ Мукоски беше терорист, а сега е реформист

Само што започна седницата на која треба да се гласа законот за јавно обвинителство, повторно е прекината, откако Емилија Александрова побара пауза, поради, како што кажа, некоректниот однос. Имено, атмосферата во салата ексалираше кога дел од осумтемина „независни“ пратеници, кои гласаа за промена на Уставот и името, а сега ќе гласаат и за насила протурканиот […]

Повеќе

Kои се 63 пратеници кои гласаа Законот за ЈО да се носи по скратена постапка

Пратениците во Собранието вечерва на 135 седница ја изгласа потребата Предлог законот за јавно обвинителство да се носи по скратена постапка. Вкупно 63 пратеници гласаа „за“, а 32 беа „против“ и со тоа е изгласана потребата Законот за јавно обвинителство да се носи по скратена постапка. По ова Предлог законот треба да помине на собраниската […]

Повеќе

Со противуставниот Закон за ЈО Заев спроведува операција за амнестија, негова лична, за членови на неговото семејство, за раководството на СДСМ и функционери од коалиционата влада

Насилничкото и шверцерско туркање на законот за јавно обвинителство ја потврдува намерата на Зоран Заев за бегство од одговорност за скандалите, криминалиите и аферите кои се врзуваат со основани сомнежи за злоупотреби и стравот на власта од пораз на изборите. Со сила да се турка противуставен закон за јавно обвинителство на само два дена пред […]

Повеќе

(ФОТО) Како членот 110 од новиот закон за ЈО го ослободува Заев од идните „бомби“

Доцна синоќа на вонредна владина седница, криумчарски и подмукло, Владата го утврди текстот на Предлог-законот за јавното обвинителство за кој е одлучено да оди на усвојување во Собранието по скратена постапка. Законот е протуркан спротивно на Уставот и законите и меѓународните правни стандарди. Со ваков Закон за ЈО, како што пишува Република најмногу добива Зоран Заев и […]

Повеќе

Од вечерва СДСМ во трка по пратеници за законот за ЈО: Им се нудат милиони, вработувања, тендери…

Повеќе извори од различни партии и групи брифираат дека од доцна попладнево се одвиваат преговори и се врши сериозен притисок врз повеќе пратеници да гласаат за Законот за јавно обвинителство, објави порталот Експрес. -Трговијата и притисоците врз пратениците се случуваат само десетина часа откако лидерот на СДСМ Заев изјави дека до 2 часот изутрината правел консултации […]

Повеќе

Мицкоски: Заев да не бега од избори и одговорност, а законот за ЈО да го напишат експерти

Бегањето од избори на Зоран Заев е бегство од соочување со одговорноста, рече на денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој додаде дека со ова Заев покажува дека е подготвен целата држава да ја стави во заложништво, само за да се обиде да се спаси себеси. – Зоран Заев има еден приоритет, а тоа е […]

Повеќе