Избегал затвореник од затворот во Струга

На 22.05.2019 година, во полициската станица во Струга, овластено службено лице од казнено поправна установа-затвор Струга, пријави дека на 21.05.2019 година во 21 часот и 50 минути, од затворот избегал С.А. кој бил на издржување на затворска казна. Полициската станица од Струга презема мерки за пронаоѓање на затвореникот. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Затвор за убијците на Саздо, еден се уште на слобода

Кривичниот суд во Скопје им изрече казна затвор во траење од 19 години за кривично дело убиство на Бесир Беља и Скендер Демири, коишто на 29 јуни 2018 година смртно го повредија дваесетгодишниот Никола Саздовски. Дополнително, обвинетите се задолжуваат да исплатат по 1.200.000 денари (19.500 евра) на родителите и на братот на убиениот. Третоосомничениот сè […]

Повеќе

211 години затвор за „27-ми април“: Колкава казна доби секој од 16-те обвинети?

На вкупно 211 години затвор беа осудени 16 лица за „27-ми април“. Ослободителна пресуда доби само Игор Дурловски. Драконските казни кои ги добија осудените, ви ги пренесуваме во продолжение: Митко Чавков-18 години затвор. Душко Лазаров-15 години затвор. Горан Ѓошевски-Леви-15 години затвор. Митко Пешов-15 години затвор. Оливер Поповски-13 години затвор. Мунир Пепиќ-15 години затвор. Абдуљфета Алими-7 […]

Повеќе