Земјотрес ги разбуди утрово охриѓани

Утрово во 5:10 часот земјотрес ги разбуди охриѓани. Земјотресот според информациите бил со јачина од 3,3 степени, со епицентар на 2 километри северно од охридското село Косел и на длабочина од 2 километри. Според макросеизмичкиот интензитет, земјотресот бил од 4 категорија. Земјотресот бил почувствуван и во соседните општини Струга, Вевчани и Дебрца, а и во […]

Повеќе

Утрово нов земјотрес во Албанија, тресеше и во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утринава, на 02.12.2019 регистрирше земјотрес, чиј епицентар потекнува од соседна Република Албанија, на растојание 160 километри југозападно од Скопје. Земјотресот се случи во 9.26 часот со локална Рихтерова магнитуда 4.3. Според досегашните […]

Повеќе

(ВИДЕО) Срушени се цели населби, снимка со дрон ги открива размерите на катастрофата

Разурнати згради и куќи, уништени автомобили, паника и хаос – такви беа сцените во неколку градови во соседна Албанија утринава после 4 часот. Најкритично е во Туман и Драч каде што има многу разурнати куќи и згради. Во Драч се срушила цела петкатница, а како што соопштија тамошните спасувачки служби, најмалку 23 лица се извлечени […]

Повеќе

(ФОТО) Тлото не престанува да се тресе: Предмалку нов силен земјотрес ги вознемири граѓаните

Тлото околу Јадранското Море не престанува да се тресе. Утрово околу 07:00 часот имаше повторно силен земјотрес со јачина од 5,4 степени. Епицентарот исто како и на претходните беше во Драч, Албанија. И овој земјотрес беше почувствуван во Охрид и околината. Инаку во рок од четири часа регионот околу Јадранското Море претрпе 24 потреси, од […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Први снимки по земјотресот во Драч: Срушени згради и паника кај населението

Силниот земјотрес кој утрово се случи во Драч, соседна Албанија, а беше почувствуван и во Македонија, причини материјална штета и вознемири многу од граѓаните во оваа земја. Од првичните снимки може да се забележат срушени згради и голема паника. Албанските медиуми јавуваат дека Драч е без струја, а полицијата и медицинските лица се на терен. […]

Повеќе

Силен земјотрес ги разбуди охриѓани

Утрово неколку минути пред 04:00 часот силен земјотрес ги разбуди и вознемири жителите на Охрид, но и останати градови во Македонија. Земјотресот бил со јачина од 6,3 степени, на 10 километри северно од Драч во соседна Албанија. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Земјотрес почувствуван во Охрид и околината

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтер утрово во 06:25 часот е регистриран во Албанија. Епицентарот бил 13 километри јужно од градот Корча, а земјотресот го почувствуваа и жителите на Охрид и околината. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Земјотрес ја стресе Струга

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван вечерва во Струга и околината. Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, соопшти дека земјотресот е регистриран во 18 часот и 39 минути. Бил со Рихтерова магнитуда од 2,5 степени и со епицентар на 157 километри југозападно од Скопје, во соседна Албанија. ОХРИД 24 Please follow […]

Повеќе