Зоран Милески на 26 октомври треба да оди во затвор, ама не во Шутка, туку во Струга

Зоран Милески-Кически го добил упатниот акт од судија за извршување санкции од Основниот суд Охрид, и според него, тој на 26 октомври треба да се јави на издржување на тригодишната затворска казна добиена во предметот „Рекет“. Меѓутоа, наместо во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, новиот упатен акт е за затворот во Струга кој е од […]

Повеќе

Јовановски: Заев и Кичеец разговараа за местење на изборите во Охрид!

Во своето сведочење во случајот „Рекет“, обвинетитот Бојан Јовановски – Боки 13 истакна дека и поранешниот премиер Зоран Заев има интерес да се урне СЈО. За таквото тврдење, Јовановски се повика на докази во неговиот телефон, кој не е вештачен. – Може ќе допрам несакајќи некоја од соголените жици од бојлерите во Шутка и така […]

Повеќе

Нова тура бомби за „Рекет“: Се споменуваат Заев, Рускоска, чантата со пари и односот на Боки 13 со Зоран Милески

На истиот видеоканал каде пред три дена беа објавени снимки на кои се слуша гласот, за кој дел од медиумите тврдеа дека припаѓа на Орце Камчев, денеска има нова тура на аудиозаписи. На нив повторно се слуша истиот глас, кој наликува на познатиот бизнисмен кој е сведок во „Рекет“, но и обвинет во случај на […]

Повеќе

Три години затвор за Зоран Милески

Зоран Милески – Кически денеска доби казна затвор од 3 години, а во истата казна ќе биде пресметано и поминатото време во притвор, ова денеска го изрече Кривичниот суд во Скопје. Од него со судската одлука му се одземаат вредни технички предмети, како и скапи рачни часовници. До правосилност на пресудата Милески останува во куќен […]

Повеќе

Боки 13 и Јанева тврдат дека не се виновни, Кичеец го призна делото за „Рекет“

Лекарот Михаил Толев на излегување од Кривичниот судот кажа дека Бојан Јовановски – Боки 13 се жалел на болки во стомакот и на вртоглавица. Според лекарот, тоа е последица на стресната ситуација, поради што му дале инекција „дијазепам“. Додаде дека свесно може да продолжи да го следи судењето. Полномошникот на Јордан Камчев рече дека Камчев […]

Повеќе

Почнува судењето за случајот „Рекет“

Во Кривичниот суд во Скопје денес треба да се одржи првото рочиште за случајот „Рекет“ во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски – Кически. Во домашен притвор се обвинети Катица Јанева и Зоран Милевски – Кически, додека првообвинетиот Бојан Јовановски кој беше хоспитализиран  во […]

Повеќе