Дурловски: Ќе направиме се Охрид да не го изгуби статусот на град заштитен од УНЕСКО

За приоритетите во Петтaта изборна единица, носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Дурловски, во гостување на вестите на Сител телевизија, посочи дека најзначајни се инфраструктурните проекти, системските решенија во образованието, здравството и најголем акцент на младите, како и Охрид да не го изгуби статусот од УНЕСКО. На прашањето за дивоградбите во Охрид, Дурловски изјави дека […]

Повеќе

Дурловски: Културното наследство на Охрид во УНЕСКО, приоритет на ВМРО-ДПМНЕ

Игор Дурловски, носител на изборната единица 5 во своето обраќање посочи дека мал број на држави во светот ја имаат привилегијата да поседуваат непроценливо богатство како охридскиот регион кој статусот на светско наследство го има стекнато и како природна и како културна вредност. Задржувањето на статусот на светско наследство на листата на УНЕСКО мора да […]

Повеќе

(ВИДЕО) Дурловски: Нашата победа е сигурна, тоа го знаат и политичките опоненти

Носителот на изборна единица 5, Игор Дурловски, денеска се обрати до граѓаните и рече дека му е особено чест што кампањата за парламентарни избори ќе ја започне од својот роден крај Битола. – Нашата победа е сигурна, тоа го знаат и политичките опоненти. На овие избори Коалицијата „За обнова на Македонија“ нуди програма која е […]

Повеќе

(ВИДЕО) Дурловски заедно со младите од Охрид, на велосипеди го честитаа Денот на Охридското Езеро

Со македонски знамиња во раце и возење велосипеди од градскиот плоштад до “Парк”, ВМРО-ДПМНЕ Охрид и младите го честитаа денот на Охридското Езеро и испратија порака за негово зачувување. На настанот, покрај кандидатите за пратеници од Охрид, Кирил Пецаков, Лидија Петкоска и Грација Бакраческа, присуствуваше и носителот на листата во 5-тата Изборна единица, Игор Дурловски. […]

Повеќе

Владо Јовановски: Победата има ново име – Игор Дурловски!

Актерот Владо Јовановски со восхит го коментира статусот на Фејсбук на оперскиот пејач Игор Дурловски: „Моја ретроспектива на 2019-та. Го победив ‘системот’ кога изгледаше дека е најсилен. Новата нека биде подобра за сите“. „Победата има ново име – Igor Durlovski! Дурло Брате, поздрави ја Викторија! Поздрави ја победата! Поздрави ја, од Пирејот. Од мене, од нас […]

Повеќе

Дурловски: Го победив „системот” кога изгледаше дека е најсилен

Пред завршувањето на годината, Игор Дурловски на својот фејсбук профил напиша: „Моја ретроспектива на 2019та.Го победив “системот” кога изгледаше дека е најсилен. Новата нека биде подобра за сите.“ ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Дурловски: Не барав амнестија затоа што сум смел, туку дека не сум виновен!

Игор Дурловски на завршните зборови за настаните на 27 април 2017 изјави дека ја испеал химната на Република Македонија и заминал со синот да гледа ракомет во спортската сала „Јане Сандански“ и откако видел на интернет дека граѓаните влегуваат во Собранието, се вратил. „Освен мое присуство таму, друго нема што да утврдите. Доколку најдете доказ […]

Повеќе