Денес се празнува Спасовден (Вознесение на Господ Исус Христос)

Спасовден, или празникот на Христовото вознесување на небото е четириесеттиот ден од Воскресението. Господ во текот на 40 дена по своето воскресение им се јавуваше на учениците, зборувајќи им за царството Божјо. И откако им заповеда да не го напуштаат Ерусалим, туку да го чекаат слегувањето на Светиот Дух, тој ги изведе своите ученици во […]

Повеќе

Денеска е Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението: Последни подготовки пред најголемиот празник Велигден

Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Велика Сабота е ден од Страдалната Седмица. Велика сабота е посветена на споменот на пребивањето на Исус Христос во […]

Повеќе

Денес е Велики Петок, најтешкиот ден во годината

Велики Петок уште се вика и Распет Петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината. На Велики Петок нема литургија. Наместо камбани, во црквите се до недела се слуша звукот на клепалото. Православниот канон за Велики Петок предвидува строг пост со вода, а многу […]

Повеќе

Денес се празнува Цветници

Православните христијани денеска го слават празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица. Цветници е денот кога Исус Христос заедно со своите ученици влегол во Ерусалим. Тогаш народот го дочекал Исус со цвеќе, а овој настан традиционално секоја година се прославува една недела пред Велигден. Според тогашните закони учител можело да биде само лице што наполнило […]

Повеќе

Денес се празнува Лазарова сабота

Лазарова сабота или Лазарици или Лазаровден е еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус којшто е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кои се точно една недела пред најголемиот празник Велигден. На овој ден се споменува чудесното воскресение на четиридневно упокоениот Лазар извршено од Исус Христос. Исус веќе четврта година […]

Повеќе

Денес се празнува Свето Благoвeштeниe – Благоец

Кoга на Прeсвeтата Дeва ѝ сe навршилe eдинаeсeт гoдини прeстoјувањe и служeњe при храмoт eрусалимски, и чeтиринаeсeт гoдини oд раѓањeтo, значи, кoга стапи вo 15. гoдина oд живoтoт, свeштeницитe ѝ сooпштилe дeка, спoрeд закoнoт, таа пoвeќe на мoжe да oстанe при храмoт, туку трeба да сe прстeнува и да стапи вo брак. Нo кoлку гoлeмo […]

Повеќе

Денеска се празнуваат свети Симеон Богопримец и света пророчица Ана

Вo врeмeтo на eгипeтскиoт цар Птoлoмeј Филадeлф, Симeoн бил избран какo eдeн oд пoзнатитe сeдумдeсeтмина на кoи им била дoвeрeна рабoтата на прeвeдувањeтo на Библијата oд eврeјски на грчки јазик. Симeoн ја рабoтeл свoјата рабoта сoвeснo, нo кoга ја прeвeдувал книгата на прoрoкoт Исаија, па дoшoл дo oна прoрoштвo: “Eтe, Дeвица ќe зачнe и ќe […]

Повеќе

Денеска е голем празник, се празнува Сретение Господово

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Сретение Господово. Празникот Сретение е еден од 12-те големи црковни празници, заедно со Рождество, Богојавление, Воскресение, и како и тие, има длабока спасителна смисла. Реалниот настан врз кој се темели длабоката содржина на овој празник е расказот за Симеон, кој по неговата средба со Бога беше наречен […]

Повеќе

Слегување на Светиот Дух – Духовден (Св. Троица) – Педесетница

Духовден или Дуовден — еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница и е еден од најрадосните и најсветли празници во христијанството во кој се слави слегувањето на Светиот Дух врз апостолите на педесеттиот ден од Христовото воскресение. Овој настан претставува исполнување на старозаветните месијански пророштва. Педесетницата се нарекува уште и „крај на празниците“, ден преку кој се довршува историјата на Спасението остварено преку Исус […]

Повеќе

Денеска е Вознесение Христово – Спасовден

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го слават Вознесение Христово или кај народот познат како Спасовден. Овој е еден од десетте празници посветени на Господ Исус Христос кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Света Тројца (Духовден) и секогаш е во четврток. Господ во текот на 40 дена по своето […]

Повеќе