Караџовски: Казните за неносење маска се премали, казнувањето мора да биде жестоко

Мерките не се доволно ригорозни, штом човек може да се нагоди за цената за неносење маска и наместо 20 евра, да плати 600 денари, рече во изјава за ТВ 24 претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје. „Мерките мора да бидат ригорозни, казнувањето мора да биде жестоко, секој оној […]

Повеќе

Полицијата пишала 12.000 сообраќајни казни за неполн месец

За три недели, откако почнаа засилените сообраќајни контроли, на територијата на државата се изречени над 12.000 санкции, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски, и додаде дека се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици. – До сега во три седмици откако почнаа засилените […]

Повеќе

30 охриѓани казнети за неносење заштитни маски

Во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, од страна на полициските службеници на 160 граѓани (Охрид-30, Струга-62, Кичево-50, Дебар-18) им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест “Ковид 19“, соопшти […]

Повеќе

Владата размислува да ги зголеми казните за неносење маски

Полицијата секојдневно регистрира голем број прекршоци за неносење лична заштита на лица, а во текот на изминатото деноноќие на територијата на државава, регистрирани се 647 прекршоци. Владата размислува дали да го зголеми износот на казните за неносење маски за заштита од КОВИД-19. – Во Владата разговараме во однос на зголемувањето на казните и ќе се […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ најавува спроведување на системот – превенција па казна и десеткување на казните

Македонија мора да стане држава каде ќе се почитуваат и спроведуваат законите. Правдата и правичноста се наш основен постулат, по кој ќе се водиме, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат дека ќе ги десеткуваат казните, ќе стават забрана за извршување на куќи и станови, кои се единствен дом на граѓаните. -Во казнената политика целосно ќе […]

Повеќе

Казни од над 2.000 евра за издавање на објекти или соби за сместување додека се на сила рестриктивните мерки

Изнајмувањето објекти или соби за сместување во време додека се на сила рестриктивните мерки за спречување на ширењето на епидемијата на коронавирусот COVID-19 претставува кривично дело за што е предвидена и висока парична казна. За приватните лица таа започнува од две илјади евра, па и повеќе во зависност од имотната состојба и примањата на прекршителот, […]

Повеќе

За неносење маска казнети 113 граѓани, во полициски час приведени 41

Во текот на изминатото деноноќие по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 46 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 41 лице, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Исто така по однос на мерката за не носење лична заштита […]

Повеќе