Боки 13 доби 9 години затвор, Јанева 7

Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева денеска ги слушнаа пресудите за случајот „Рекет“. Јовановски за двете кривични дела е осуден со две затворски казни од по 5 години или единствена казна затвор од 9 години, сметајќи го времето поминато во притвор. Судот ја осуди Јанева на 7 […]

Повеќе

(АУДИО) Новата аудио „бомба“ ги разнесе Заев и мафијата на власт: Договорено е паѓаат случаите, Катица знае, Врховен суд ќе донесе одлука, без Заев не може

Зоран Заев како премиер директно влијаел врз работатата и одлуките на Специјалното јавно обвинителство и Врховниот суд, ова го покажува „бомбата“ која денеска беше пуштена од страна на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. На новата аудио бомба се слуша гласот на Зоран Заев како самиот објаснува дека целосно оркестрира со одлуките […]

Повеќе

Заев е на чело на криминално рекетарската банда на СДСМ

На чело на криминално рекетарската банда на СДСМ е Зоран Заев. Лажните вести, манипулациите и смешните оправдувања не може да ја потиснат вистината за „Рекет“, а тоа е дека Јанева и Кичеец рекетирале 10-тици  македонски бизнисмени за суми кои надминуваат 20 милиони евра. Тие биле под заштита и во контакт со Зоран Заев и власта […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Заев стои зад рекетарите Боки 13 и Катица

Изнудите на милиони евра, злоупотребите на функциите, расипништвото, неправдата, огромните суми на пари во готово за кои јавноста слуша во судкиот процес Рекет се само врв на ледениот брег. Тоа што се крие под површината е режисерот и главниот заштитник на рекетарите Зоран Заев и неговиот монструозен план за рекетирање и лично богатење, ова денеска […]

Повеќе

Како што се колнеше во жицата така се колнеше и во Катицата: Таа е институција, стојам зад неа како личност

Денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО во случајот „Рекет“ несоменено нè навраќа една година наназад да се потсетиме и да се запрашаме што се случи со капацитетот на специјалната, кој за тогашниот премиер беше неосвоива тврдина, пишува Република.  Не се откажувам од Јанева, зашто таа е капацитет, ќе му рече Заев на Мицкоски […]

Повеќе

(ВИДЕО) Боки 13, Катица Јанева, Фатиме Фетаи, Зоран Заев главни маски на годинешниот Вевчански карневал

Боки 13, Катица Јанева, Фатиме Фетаи, Зоран Заев главни маски на годинешниот Вевчански карневал. Традиционално и годинава вевчанци преку маските и играта на сатиричен начин ги исмеааја политичарите и настаните кои ја одбележаа годината што измина. Илјадници гости од земјава и регионот уживаа во отворениот театар без граници кој го нуди Вевчанскиот карневал. Please follow […]

Повеќе

Заев продолжил да ја брани Јанева и откако „пријавил“ за „Рекет“

Премиерот во заминување Зоран Заев по неколкудневен молк денеска преку социјалните мрежи конечно објави кога во Јавното обвинителство пријавил за случајот „Рекет“ како што првично се пофали. Заев тврди дека тоа го направил на 22 април оваа година иако не покажа никаква официјална белешка дека тоа навистина го сторил, пишува Република. Она што е зачудувачки, […]

Повеќе

Јаневи едни од најбогатите во Македонија: Откако ги обезбедила роднините, Јанева ги богатела другарите на синот

Катица Јанева, под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на СЈО за плаќање на роднини и пријатели. Катица Јанева и нејзините блиски може да се вбројат меѓу најбогатите во Македонија, преку соопштение до јавноста соопштува ВМРО-ДПМНЕ. – Октоподот на Заеви пуштил пипци низ целото општество, а дел […]

Повеќе

(ВИДЕО) Камчев: Јас сум човек што не лаже, нема да дозволам моето лице да го гаѓаат вакви накази како Боки 13 и Катица Јанева

Сведокот во случајот „Рекет“, бизнисмеснот Орце Камчев во изјава за новинарите појасни зошто во средбите се спомнува и министерот за здравство, Венко Филипче. Камчев вели дека тој и Филипче се долги години пријатели, а Бојан Јовановски им предлагал приватно јавно партнерство. – Јас и Венко Филипче сме долги години пријатели. Тоа беше еден обичен состанок, […]

Повеќе

СЛУЧАЈ „РЕКЕТ“: На обвинителнава клупа треба да има многу повеќе лица, не само Катица и Боки, рече Камчев

Јордан Камчев денеска рече дека на обвинителната клупа не треба да седат само Боки и Катица, туку треба да има и други луѓе, но дека тоа не е негова работа, пишува ТВ21. – Ќе потврдам, дека во исказот што го слушнавме на Стефанова и Чифлиганец, дека немало средба, средбата е одржана во стан во зградата […]

Повеќе