Пецаков: Нова фекална канализација во Лескоец, продолжува трета фаза од изградбата на булеварот „Македонски Просветители“, а во наредниот период ќе отпочне реализација и на останатите проекти во Охрид

Во текот на денешниот ден ќе презентираме и ќе посетиме неколку локации каде што се одвиваат градежни активности. Првата веќе ја поминавме се работи за дел од селото Лескоец каде што околу 40 семејства ќе имаат можност да бидат приклучени на фекална канализација, а со тоа ќе го решиме нивниот децениски проблем. Ова е втората локација […]

Повеќе

Мицкоски: Во Охрид се случува градежна офанзива, му честитам на Пецаков и неговиот тим

Денеска сме во Охрид, продолжуваме насекаде низ Македонија онаму каде што се работи, каде што градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата работат, за разлика од овие од владата на СДСМ и ДУИ кои што крадат. Тоа е една голема и суштинска разлика која што граѓаните ја направија на локалните избори, а убеден сум дека таа разлика […]

Повеќе

Пецаков: Незамисливо е, најголемото езеро во Македонија и најпосетуваниот град, да изостанат од повикот за доделување на концесија за организирање на рекреативен риболов

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, реагира на тоа што Охрид и Охридското Езеро се изоставени од повикот за доделување на концесија за организирање на рекреативен риболов. “Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство распиша Јавен повик за доделување на концесија на рибарите за организирање рекреативен риболов. И сето тоа ќе беше во ред и нормално, доколку […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков оствари средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Клеменс Која

Градоначалникот Кирил Пецаков, оствари протоколарна средба со Шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Клеменс Која. На средбата се разговараше за предизвиците со кои се соочува Охрид. Се разговараше за УНЕСКО, а градоначалникот делегацијата ја информираше со чекорите што Локалната самоуправа ги презема во согласност со препораките на УНЕСКО. Градоначалникот ги запозна гостите со начинот […]

Повеќе

Честитка на градоначалникот Пецаков за Рамазан Бајрам

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, упати честитка до сите сограѓани со  муслиманска вероисповед по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам.  -На сите охриѓани со муслиманска вероисповед како и на претставниците од исламската верска заедница во Република Македонија, срдечно им го честитам Рамазанскиот Бајрам. Празникот нека внесе радост, мир и среќа во домовите и меѓу сите луѓе, а […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков упати честитка по повод Меѓународниот ден на трудот

Градоначалникот Кирил Пецаков упати честитка по повод 1.Мај-Меѓународниот ден на трудот. – Во мое лично име и во името на Општина Охрид Ви го честитам Меѓународниот ден на трудот со најискрени желби за добро здравје, напредок и многу успеси. Солидарноста, социјалната правда и борбата за унапредување на работничките права се основните симболи на овој празник. Работниците се најважната алка во развојот на економијата, па затоа ја заслужуваат сета наша почит и внимание. Постојано […]

Повеќе

Велигденска честитка на градоначалникот Кирил Пецаков

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, Градоначалникот Кирил Пецаков упати честитка до сите граѓани од православна веросиповед.  – На овој прекрасен ден, нека Бог Ве благослови со здравје, мир и огромна среќа. Светлината на Христовото Воскресение, нека Ви ги покаже највозвишените човекови чувства и нека Ве научи повеќе да се радувате, да […]

Повеќе

Празнични пакети за лица од социјален ризик

По повод велигденските празници, градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, и секретарот, Александар Китески, доделија пакети со прехранбени производи и средства за хигиена на лица од социјален  ризик. Дел од пакетите беа доставени во студентскиот дом „Никола Карев“, каде оваа категорија луѓе користат услуги, а дел во црквата Св. Богодродица – Каменско за  верниците. Please follow […]

Повеќе

(ФОТО) Ифтарска вечер во организација на градоначалникот Кирил Пецаков

Градоначалникот Кирил Пецаков, вечерва, организира ифтарска вечер за граѓаните од муслиманска вероисповед. Оваа вечер се организира во духот на меѓусебното разбирање, почитување, толеранција и соживот. Ифтарската вечер под покровителство на градоначалникот на Општина Охрид се организира традиционално години наназад, со цел да ги зајакне односите помеѓу охриѓани и да испрати порака за хуманост и солидарност. […]

Повеќе

Градоначалникот Пецаков: Заврши времето кога граѓаните беа манипулирани и излажани од СДСМ, сега е време на јавно, отчетно и транспарентно работење во интерес на сите охриѓани

Ме повикале од ОО СДСМ Охрид во соопштение во врска со информацијата дека се потребни околу 50 милиони денари плус од предвидените за реализација на проектот за реконструкција на булеварот „Македонски просветители”. Господо од СДСМ, Со ова уште еднаш го докажавте аматеризмот и класичното непознавање на работоте, па вие додека ја раководевте Локалната власт немавте […]

Повеќе