Лазе Таневски сменет од шеф на изборниот штаб на СДСМ?

Лазе Таневски, актуелниот претседател на ОО СДСМ Охрид и кандидат за пратеник од Охрид, е сменет од позицијата шеф на изборниот штаб, дознава ОХРИД 24 од внатрепартиски извори. Неколку пати го исконтактиравме Таневски за лично да ни ја потврди или демантира информацијата, но не добивме одговор. Првиот пат кога го добивме на телефон ни рече […]

Повеќе

Што правеа градоначалникот Константин Георгиески и Радмила Шекеринска со службените возила во Лескоец, агитираа или цреши собираа?

Службеното возило на градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески, попладнево беше забележано во селото Лескоец, каде според нашите информации вечерва СДСМ и носителката на листата во петтата изборна единица, Радмила Шекеринска, имаат средба со жителите на селото. Оттука се поставува прашањето дали Константин Георгиески ги користи ресурсите на општина Охрид за партиски цели. Поради тоа […]

Повеќе

Константин Георгиески ја поддржа одлуката на Владата за рушење на плажите, дали конечно ќе се произнесе дали ќе ја руши базата и терасата кај чинарот

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, денеска ја поздрави одлуката на Владата за рушење на плажите на охридското крајбрежје и нивно враќање во првобитната состојба. Со ваквата одлука Георгиески очекувал конечно да се стави ред во искористувањето на крајбрежјето на Охридското Езеро за туристички цели, кое се провлекувало како проблем, години наназад. Оваа уредба, според него, […]

Повеќе

(ВИДЕО) Ајде Константин Георгиески да видиме колку си принципиелен: Ќе си достоиш ли на зборот и ќе поднесеш оставка?

Владата на вчерашната седница на предлог на Министерството за транспорт и врски ја дополни Уредбата со законска сила за примена на Законот за градежно земјиште за време на вонредна состојба, со која се задолжува закупецот да го врати во првобитна состојба градежното земјиште кое било предмет на краткотраен закуп предвидено со урбанистички план или урбанистичко-планска […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид до Георгиески: Или излези од својот кабинет, или поднеси оставка! Охриѓани не заслужуваат уплашен градски татко

Власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески не можат да се справат со урбаната мафија. Георгиески дозволува секојдневно со дивоградби да се узурпира крајбрежјето на Охридското Езеро. Најпрвин хотели, потоа следуваа објекти и пицерии во строгиот центар, па бетонски бази, за сега ѕидови кај Градиште и најнова дивоградба кај Свети Стефан, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Наместо општина за сите граѓани повторно се докажа дека Георгиески е послушник на Заев

Неспособноста и китењето со туѓи перја на локалната власт и Георгиески не можат да се покријат со нарачани партиски соопштенија по теркот на нивниот ментор-лажливец Заев. Наместо општина за сите граѓани повторно се докажа дека Георгиески е партиски послушник на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. – Ветивте одблокирана сметка на општината што сѐ уште […]

Повеќе

Константин Георгиески не се откажа од 17.800.000 денари за партиски вработувања, 540.000 денари за патни и дневни расходи и 2.340.000 денари за патни трошоци и репрезентации

Kонстантин Георгиески, градскиот татко не се откажа од 17.800.000 денари за партиски вработувања, наместо да ги пренамени тие средства за помош на граѓаните и справување со економската криза. Наместо градски татко, Георгиески не се откажа од патните и дневни расходи од 540.000 денари и да помогне во борба со коронавирусот и поддршка на стопанството. Георгиески […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Фарсата на Георгиески излезе на виделина откако денеска целата јавност виде дека воопшто нема активности за отстранување на нелегално изградениот ѕид во „Градиште“

Фарсата на Георгиески излезе на виделина откако денеска целата јавност виде дека воопшто нема активности за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. Оттаму прашуваат каде е сега Георгиески откако излажа дека започнале активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид? – Глумејќи театралност пред очите на граѓаните, само по […]

Повеќе

Пецаков: Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ

Власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески се однесуваат крајно несериозно кога станува збор за здравјето и интересот на граѓаните, истакна координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Кирил Пецаков, и притоа напомена дека Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ. – За жал […]

Повеќе

ОХРИД SOS до Константин Георгиески, Адеми и Спасовски: Секој ден само испливуваат еклатантните примери на вашата неспособност и корумпираност

Дека сè беше една голема претстава, дека се само големи лицемери и глумци, дека Општина Охрид и Влада на Република Северна Македонија ја лажат и светската организација и домашната јавност, покажува и оваа обратна акција, на враќање во претходна состојба на платформата во Канео. Привремено демонтирана, пред новата летна сезона, полека се подготвува инфраструктурата за нови потенцијални гости. Бидејќи […]

Повеќе