(ВИДЕО) Kако за сѐ досега така и сега СДСМ вети и излажа дека затворениот зелен пазар во Охрид почнува со работа од 1 јануари

Зоран Заев и градоначалникот Константин Георгиески крајно лицемерно и без никаков срам пред еден месец божем го отворија затворениот зелен пазар, но како за сѐ досега така и сега ветија и излажаа дека затворениот зелен пазар по цели три години доцнење почнува со работа од 1 јануари 2020 година, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, […]

Повеќе

(ФОТО) Георгиески за утре најавува рушење на шанкови, а куќата со која започна рушењето си доби врати и прозорци

Лицемерието и лагите на локалната власт на СДСМ предводена од градоначалникот Константин Георгиески се чини немаат крај. Токму градоначалникот Георгиески за утре најавува рушење на шанкови, а куќата од која го започна рушењето со спектакл наречен фрлање ќерамиди, си доби врати и прозорци. На десет дена до рокот даден од УНЕСКО, целокупната оценка на охридската […]

Повеќе

За што се искористени предвидените 8.800.000 денари за реконструкција на улицата „АСНОМ“ кога истата остана недовршена?

Ако градоначалникот Константин Георгиески конечно заврши со скијањето крајно време е да проба нешто да сработи, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, во денешното соопштение. Оттаму додаваат дека локалната самоуправа предводена од градоначалникот Георгиески ниту реализира сообраќајни решенија, ниту реконструира улици. СДСМ и Георгиески не овозможуваат услови за безбеден и динамичен сообраќај. – Власта на СДСМ […]

Повеќе

Подолг период не работи рампата на пристаниште, а локалната власт е незаинтересирана за решавање на проблемот

Веќе подолг период не работи рампата на пристаниште кај Фаќачот на крст, а локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески е тотално незаинтересирана за решавање на проблемите на охриѓани, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. Понатака во нивната реакција се вели: „Од Јавното претпријатие „Билјанини Извори“ нема никаква загриженост поради тоа што им се […]

Повеќе

Хуманиот третман на бездомните животни остана само чиста лага на власта на СДСМ, градоначалникот Константин Георгиески и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски

Хуманиот третман на бездомните животни остана само чиста лага на власта на СДСМ, градоначалникот Константин Георгиески и директорот на ЈП „Охридски Комуналец“, Љупчо Грданоски. За тоа сведочат потресните фотографии и видеа кои ги објавуваат граѓаните. Искасани граѓани, отруени, болни, тепани и убивани животни на улиците во општина Охрид. Наместо градење стационар, имаме револтирани и беспомошни […]

Повеќе

(ФОТО) Човек близок на Усеини, Константин Георгиески го унапреди во советник за соработка со УНЕСКО

Откако претходно близок роднина на советникот на ДУИ и коалиционен партнер на СДСМ во Советот на општина Охрид, Нефи Усеини, беше поставен за раководител на одделението за туризам, при секторот за туризам и локален економски развој во општина Охрид, градоначалникот Константин Георгиески реши повторно да ги награди луѓето блиски до Усеини. Па така Урим Алиу, […]

Повеќе

(ФОТО) Шикалоски унапреден од Георгиески

Градоначалникот Константин Георгиески деновиве го унапредил Зоран Шикалоски во раководител на одделение за сообраќај и улици, Сектор за комунални дејности, сообраќај и улици. Според кажувањата на вработени во општина Охрид, Шикалоски важи за човек кој одлучува за се во општината, авторитет на кој никој не може да му се спротивстави. Шикалоски беше дел и од […]

Повеќе

Близок роднина на советникот Усеини поставен за раководител на одделението за туризам во општина Охрид

Кифни Усеини, близок роднина на советникот и коалиционен партнер на СДСМ, Нефи Усеини е поставен за раководител на одделението за туризам, при секторот за туризам и локален економски развој во општина Охрид. Неговото поставување на оваа позиција доаѓа по објавениот оглас на 08 Ноември, за кој пишувавме дека е наменет само за членовите блиски до […]

Повеќе

Тоа што го објавивме се оствари: Членовите на СДСМ вдомени во општина Охрид

Тоа што ОХРИД 24 го објави пред околу два месеци, дека општина Охрид предизборно се полни со партиски кадри, деновиве доби и потврда. Имено на сајтот на Агенцијата за администрација, објавена е листата со лицата кои се избрани на конкурсот кој општина Охрид го имаше распишано на 08 Ноември. Листата можете да ја погледнете ТУКА. […]

Повеќе

Инспекторите на УНЕСКО на 27 јануари доаѓаат во Охрид

На 27 јануари во Охрид во мониторинг доаѓа експертската група на УНЕСКО со цел да ја скенираат состојбата на терен и да воочат колку градот и државата спровеле од 19-те препораки на Комитет за светско и природно наследство, пишува Алфа. Иако домашните експерти силно критикувајќи го однесувањето на институциите постојано укажуваат дека нелегалната урбанизација е […]

Повеќе