Охриѓанецот кој почина од британскиот сој на коронавирус имал прекумерна тежина

46-годишен охриѓанец е првата жртва на британскиот вид на корона вирус. Веста за „Фокус” ја потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Тој за медиумот додава дека кај пациентот постоел ризик фактор – гојазност, односно имал прекумерна тежина. Случајот е од четврти јануари, кога кога бил потврден позитивен тест кај заболениот.  Please follow and like us:

Повеќе

Заев: Немаме вакцини зошто сме членка на НАТО, Србија е насочена кон Кина и Русија ама и они имаат вакцини од „Фајзер“

Имаме непријатно чувство затоа што целиот Западен Балкан каска, освен Србија која што нема аспирации за НАТО и нормално е повеќе отворена према источниот свет Кина и Русија и ги прави своите договори. А, ние сме нова земја членка на НАТО генерално се држиме кон Западниот свет и вакцините кои што се од западните здравствени […]

Повеќе

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19 во Македонија се заразиле 86.494 лица

Во земјава во деноноќието меѓу сабота и недела беа регистрирани нови 345 случаи на Ковид-19 и заклучно со вчерашниот ден вкупниот број на активни случаи изнесува 16.419. Од почетокот на пандемијата вкупно се заразени 86.494 лица, бројката на оздравени пациенти е 67.453, а на починати 2.622. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот […]

Повеќе

Во Србија денеска започна вакцинацијата против Ковид-19, а Македонија чека милостина од Бугарија

Започна вакцинацијата против Ковид-19 во Србија. Првата вакцина денеска ја прими премиерката Ана Брнабиќ која изјави дека ова претставува почеток на крајот на коронавирусот. Таа посочи дека договорот со претседателот Александар Вучиќ е во Србија да се примаат разни вакцини. – Очекуваме што побрзо да добиеме вакцини од кинески производител, како и руски вакцини. Сигурна […]

Повеќе

1.342 нови случаи на Ковид-19, 49 во Охрид

Министерството за здравство денеска информираше дека во последните 24 часа се потврдени 1.342 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 479 случаи во Скопје, 84 во Прилеп, 83 во Битола, 63 во Гостивар, 59 во Велес, 58 во Тетово, по 52 во Куманово и Струга, 49 во Охрид, 45 во Штип, 42 во Кавадарци, по […]

Повеќе

Србија планира почеток на вакцинацијата за две недели, Македонија чека одобрување на вакцините на „Модерна“ и „Фајзер“

Во Србија се планира почеток на масовно вакцинирање со руската вакцина против Ковид-19 за две недели, додека Македонија за своите планови чека да бидат одобрени вакцините на „Фајзер“ и на „Модерна“. Овие две вакцини вчера се поднесени пред Европската медицинска агенција за т.н. итна постапка за одобрување. Обично одобрувањето вакцини од Агенцијата трае по 270 дена, но […]

Повеќе

Филипче: Епидемијата го достигна пикот минатата недела, на 17 ноември е забележан најголем процент на заболени и од тогаш бројките паѓаат

Епидемијата го достигна пикот минатата недела, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. Според него, од тогаш бројките се намалуваат и се стабилизираат. На 17 ноември е забележан најголем процент на заболени од тестирани 41,2 отсто кога има и најмногу новозаразени 1.407 и од тогаш бројките паѓаат. Расте бројот на оздравени. Евидентираме високи […]

Повеќе

(ФОТО) Слики како од хорор филм: Во битолската болница на два кревети примаат инфузија, на два лежат мртовци

Активистот и колумнист Васко Белески, попладнево на Фејсбук објави фотографии кои како што пишува се направени во болницата во Битола, и на кои се гледа како на два кревети пациенти примаат инфузија, а на два лежат мртовци. Тој бара министерот Филипче и владата на Заев да си поднесат оставка и да се формира експертска влада, […]

Повеќе

Нови сознанија: Короната предизвикува стерилитет

Многумина прележаа Ковид-19, но, за жал, дури 1 милион луѓе ја изгубија битката. Речиси една година од појавата, многу непознати за заболувањето, а на прагот на зимата сме кога ќе имаме мешани вирусни инфекции. Инфектологот Патриција Каламарас вели дека сè уште нема потврдена делотворна терапија, нема ни вакцина. Дополнително болеста се манифестира различно кај различни […]

Повеќе