Кривична за жители на Пештани: Полицијата ги фатила со 52 парчиња Охридска пастрмка

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „незаконит риболов“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против, двајца жители од охридското село Пештани, едниот на 33-годишна возраст, а другиот на 24-годишна, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – На 04.02.2020 година во 18 часот, во близина на селото, полициски службеници ги забележале пријавените при […]

Повеќе

Билтен СВР Охрид: Приведени четворица охриѓани, за двајца кривични пријави

Во текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, осум лица не ја почитувале забраната за движење (Охрид-4, Струга-1, Кичево-3). Тие, како што информира портпаролот на […]

Повеќе

Тројца охриѓани добија кривични за непочитување на полицискиот час

СВР Куманово, СВР Скопје, СВР Штип, СВР Битола, СВР Велес, СВР Струмица, СВР Тетово и СВР Охрид поднесоа 83 кривични пријави против: Р.Д.(32) од Куманово, И.З.(38), Ш.З.(37), двајцата од с.Гошинце, општина Липково, М.К.(58), Г.И.(43), двајцата од Крива Паланка, Т.М.(52), И.Д.(26), Г.Ј.(58), Д.Ј.(28), В.А.(27), Д.А.(31), сите шест од Штип, Е.И.(35), С.К.(19), Е.О.(22), Б.Ѓ.(39) сите четири од […]

Повеќе

Без дозвола за движење бил затекнат во Долно Лакочереј

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.М.(27) од  Кичево. – Тој, на 26.04.2020 година во 10.25 часот бил затекнат во охридското село Долно Лакочереј без дозвола за движење издадена од надлежен орган, со што не ја почитувал Одлуката […]

Повеќе

Охриѓанец украл банкарска картичка и си подигал пари

СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.Т.(55) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. На 27.03.2020, пријавениот ја одзел банкарската картичка од Р.Н.(66) од Охрид и преку пост терминали во повеќе трговски објекти во градот, подигнал 34.366 денари. извор: МВР Please follow and like […]

Повеќе

Кривични пријави за двајца охриѓани за прекршување на полицискиот час

СВР Битола, СВР Куманово, СВР Штип, СВР Охрид, СВР Тетово поднесоа 34 кривични пријави против: В.М.(24), Н.Н.(21), В.М.(24), Н.Н.(21), сите четворица од Битола, М.П.(59) од Ресен, А.Р.(32) од Прилеп, К.А.(49), В.Б.(45), С.Б.(36), Д.М.(21), М.С.(62), Л.С.(19), сите шестмина од Куманово, С.И.(31), Д.В,(47), Т.С.(46), тројцата од Пробиштип, Б.П.(36) од с.Тработивиште, делчевско, П.С.(38), Д.Д.(22), двајцата од Делчево, М.К.(53) […]

Повеќе

Кривична за 55-годишен охриѓанец кој не го почитувал полицискиот час

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.Т.(55) од Охрид. – Тој, на 29.03.2020 година, во 18.25 часот е затекнат на булеварот „Железничка“ во Охрид, без дозвола за движење издадена од надлежен орган. Со тоа, пријавениот ја прекршил  Одлуката […]

Повеќе

36-годишна охриѓанка заработи кривична – Не ги почитувала мерките за задолжителна самоизолација

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Д.(36) од Охрид, за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 20.03.2020 година во 10.50 часот на ул.„Сатеска“ во Охрид, при извршена контрола во домот на пријавената, од страна на полициски службеници било констатирано дека таа не ги почитувала мерките за задолжителна самоизолација во времетраење […]

Повеќе

Охриѓанец и жител на Мешеишта заработија кривична за сторена измама

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.К.(68) од с.Мешеишта, охридско, и Ј.Ј.(33) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама при добивање кредит или друга погодност“. На 06.03.2015 првопријавениот склучил договор за купопродажба со второпријавениот за патничко возило, кое  претходно второпријавениот го купил од С.К. од с.Мешеишта, со привремен престој во САД, […]

Повеќе

Охриѓанец потпишал изјава за самоизолација, но полицијата не го пронашла на пријавената адреса

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.Ц. (61) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 21.03.2020 во 13.00 часот на ул.,,7 Ноември“ во Охрид, полициски службеници при извршена проверка не го пронашле Т.Ц. на пријавената адреса, иако потпишал изјава за самоизолација од 14 […]

Повеќе