(ФОТО+ВИДЕО) Во Куратица поставено 101 знаме со Сонцето од Кутлеш

Охридското село Куратица, познато по традиционалниот „Курајчки карневал“, станува новото упориште на македонштината, а добива и нов препознатлив белег. Имено таму деновиве беа поставени 101 знаме со Сонцето од Кутлеш од кои едно големо од пет метри. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

На учениците од Куратица и од Спортската академија им е ускратено правото на превоз

Учениците и децата се заборавени од власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески со тоа што за нив нема бесплатен училишен превоз, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. Во партиското соопштение испратено до медиумите се вели: „Учениците од Куратица коишто учат во средните училишта чекаат и по три саати повеќе бидејќи не можат да го стигнат […]

Повеќе