„Нетпрес“: Дувлото на лажни вести во Македонија има име – СДСМ!

СДСМ е главниот извор на лажни вести во Македонија, и тоа почнувајќи од нејзиниот лидер Зоран Заев, па продолжувајќи преку останатите функционери во партијата. Досега кажаа многу „вистинити“ лаги во името на народот, на држвата, на вистината… Eпилогот е евидентен – јавноста е излажана, а на СДСМ-овци не им фали ништо, анализираат од порталот Нетпрес. -Во […]

Повеќе

(ФОТО) СДСМ и нивните портали фатени во лага и ширење лажни вести

Предмалку во Собранието на Република Македонија, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, остро реагираше на ширењето и продуцирањето на лажни вести од страна на социјалните мрежи и на одредени портали дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не гласале за Законот за минимална плата. Тој најостро ги демантираше овие лажни вести и во прилог на тоа, […]

Повеќе

Мицкоски со реакција на лажната вест објавена на сдсмовски портал: Власта е во паника од претстојниот пораз, крадењето и ширењето на лажни вести е веројатно единственото на што е посветена

Синоќа на портал на владејачката СДСМ се појави вест, која наводно цитира руски портал, кој пред две недели објавил дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Будимпешта зел милион и шестотини илјади евра од дипломати. На лажната вест реагира лидерот на опозицијата. – Иако дното со Заев и оваа власт во заминување е одамна пробиено, сепак […]

Повеќе

(ВИДЕО) Излезете надвор да ги пречекате „Фејсбук“ и „Гугл“, гужва е

Излезете надвор да ги пречекате „Фејсбук“ и „Гугл“, гужва е тука не можат да ред да дојдат луѓево тука за да инвестираат. Вака синоќа му порача директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Иво Котевски на советникот за односи со јавност на Зоран Заев, Марјан Забрчанец, за време на дебатата за лажни вести во емисијата „Клик […]

Повеќе

(ВИДЕО) Фејсбук предизвик: Kолку лаги има во едно видео на дуото Заев и Забрчанец

На социјалните мрежи се појави видео од ветувањата и лагите дадени од страна на премиерот Зоран Заев и владиниот ПР Маријан Забрчанец. Во него Заев говори за тоа дека нема никогаш да го промени Уставот на Република Македонија и или пак дека сите треба да се израдуваме на успех што сме добиле датум за почеток […]

Повеќе

(ВИДЕО) Општина Охрид ја лажеше јавноста дека ги реновирала детските игралишта

Општина Охрид вчера преку допис до медиумите реагираше на прес конференцијата на претседателот на УМС ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Александар Здравески, а која се однесуваше на детските игралишта во Охрид кои се заборавени од локалната власт. Во дописот беа испратени и фотографии кои покажуваа дека општината се грижи за детските игралишта. Но, како што велат на лагата […]

Повеќе