Започнува постапка за брзо решавање на предметите за легализација

На денешната седница на Советот на Општина Охрид како дел од дневниот ред беа повеќе од 100 предмети за легализација. – Започнуваме постапка заедно со опозицијата за брзо решавање на предметите за легализација. На денешната седница на Советот на Општина Охрид како дел од дневниот ред се над 100 предмети за легализација. Процесот за брзо решавање на предметите за легализација почнува со […]

Повеќе

Речиси 20 илјади дивоградби во охридско чекаат на второ изгласување на законот за легализација

На потегот од охридскиот аеродром “Свети Апостол Павле”, па се до Свети Наум има над 19.000 дивоградби, дел од нив на исклучително атрактивни локации, пренесува ТВ Алфа. Во листата на дивоградби заклучно со месец март 2019-та се впишани вкупно 19.974 дивоградби за кои се поднесени барања за легализација. Во документот стои за каков вид објект […]

Повеќе

Заев: Канабисот нема да биде привилегија само на богатите, секој ќе може дома да си одгледува по 2-3 стебла

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања најави дека легализацијата на марихуаната нема да значи само привилегија за богатите, туку предвидува секој да може дома да огледува две до три стебла. – Нашиот став во однос на ова прашање е јасен. Ова нема да биде привилегија само на богатите да инвестираат или слично. Целта е […]

Повеќе

Заев: Во земјите каде што марихуаната е легална, корисниците се откажуваат од хероин, кокаин и сите тешки дроги

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Економски магазин“ на Алсат М, одговарајќи на прашањето за економските потенцијали на земјата и планираниот развој зборуваше на темата за легализација и декриминализација на канабисот. Заев истакна дека во земјите каде е легализиран канабисот, се чувствува економскиот потенцијал за развој на сите услужни дејности и многу од консументите се откажуваат […]

Повеќе

Заев очекува приход од канабисот од 250 милиони евра идната година

Премиерот Зоран Заев најави декриминализација на поседувањето мали количини марихуана за лична употреба, како и дебата во првата половина од следната година за легализација на марихуаната. Како што најави Заев, тоа би значело дека по примерот на Амстердам, марихуаната ќе може да се купува во лиценцирани кофи-шопови. Освен за лична употреба, Заев најави законски измени со кои […]

Повеќе