(ФОТО) Жители на Лескоец потполно заборавени: Во 21-ви век газат по улици полни со кал и вода

Жители на охридското село Лескоец, живеат во услови кои се недозволиви во 21 век. До нашата редакција стигнаа фотографии од неасфалтирана улица полна со кал и вода. Лесковчани се жалат дека кога ќе заврне за нив почнуваат кошмарите со оглед на тоа што буквално неможат да поминат по улицата. – Условите за живот се под […]

Повеќе

(ФОТО) Во изборен молк, во Лескоец за глас повеќе се тампонираат и поплочуваат сокачиња

На ден пред гласањето за предвремените парламентарни избори и во изборен молк, се тампонираат и поплочуваат помали сокачиња на улица “Рашанец” во Лескоец. За разлика од овие сокачиња кои се тампонираат, сокачињата од спротива и малку подолу, каде жителите не обеќале дека ќе глаасат за една партија, се неасфалтирани и непоплочени. Жалосно е што во […]

Повеќе

(ФОТО) Во Велгошти Светиот крст за Ненад Јовановиќ, а во Лескоец за Владимир Блажески

Ненад Јовановиќ беше најсреќен меѓу најхрабрите велгоштани кои ова утро се фрлија по Светиот крст. Во Лескоец, најсреќен беше Владимир Блажески. Нека крстот на двајцата им донесе мир, здравје, среќа и благосостојба. OХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Теквондистите од „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид, викендов на меѓународен турнир во Бугарија

Таеквон-до „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид викендов ќе земе учество на меѓународен Таеквон-до ИТФ турнир до 18 години, кој ќе се одржи во Перник соседна Бугарија. -На овој турнир ќе настапиме со 10 натпреварувачи, половина дебитанти половина редовни натпреварувачи, кои за противници ќе ги имаат репрезентативците на Бугарија, кои воедно ќе им се одличен тест за […]

Повеќе

Тепачка во Лескоец, Охрид

На 22.09.2019 година околу 23 часот, на улицата „Илинденска“ во охридското село Лескоец, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од В.П.(29) жител на селото, врз М.М.(46) и Б.С.(56), двајцата од Охрид. Напаѓачот е приведен, се работи на целосно расчистување на настанот. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе