АНКЕТА: Пецаков со убедливо водство во Охрид пред Георгиески на престојните локални избори

“Организацијата за граѓански активизам и независност” која се занимава со анализи, истражувања и граѓански активизам, за сопствени потреби направи теренско истражување поврзано со престојните локални избори во Република Македонија, кои ќе се одржат на 17 октомври 2021 годиниа. Теренското истражување се одвиваше во периодот од 13 септември до 17 септември 2021 на репрезентативен примерок во […]

Повеќе

ДИК го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори 2021

Државната изборна комисија денеска на седница со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за избори за градоначалници и членови на советите на општините и на Град Скопје. Со извршената жрепка е утврден следниот редослед на листите на кандидати во гласачкото ливче за Локалните избори 2021 година: ИМЕ НА ПОДНОСИТЕЛ БРОЈ ВО ГЛАСАЧКО […]

Повеќе

Непотизам на листата на Левица: Шест брачни пара на иста советничка листа во Охрид!

Левица ја објави кандидатската листа за членови на Совет во Општина Охрид на која се наоѓаат имињата на 23 кандидати. Но, она кое е впечатливо е дека неколку презимиња на кандидатите се повторуваат по два пати, со што се наметнува прашањето дали се работи за членови на исто семејство. Дојчиноски – Дојчиноска, Илијоски – Илијоска, […]

Повеќе

Фокус: Шест брачни пара на иста советничка листа во Охрид!

Левица ја објави кандидатската листа за членови на Совет во Општина Охрид на која се наоѓаат имињата на 23 кандидати. Но, она кое е впечатливо е дека неколку презимиња на кандидатите се повторуваат по два пати, со што се наметнува прашањето дали се работи за членови на исто семејство. Дојчиноски – Дојчиноска, Илијоски – Илијоска, […]

Повеќе

Нефи Усеини ќе ја предводи листата на ДУИ во Охрид

Контроверзниот охридски бизнисмен, Нефи Усеини, повторно ќе ја предводи советничката листа на ДУИ во Охрид. Усеини беше советник и во претходниот состав на Советот, но си поднесе оставка во ноември 2020 година. Неговото име на охридската јавност и е познато од поодамна, но на пошироката јавност и стана познато по дивоградбата кај Чинарот и бетонската […]

Повеќе

Сашо Донев ја предводи листата на ВМРО-ДПМНЕ за советници во Охрид: Еве кои други се на листата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев ја предводи листата за советници во Советот на општина Охрид. Листа на кандидати за членови на Советот на Општина Охрид од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „Обнова на Македонија“ Сашо Донев Горан Стојаноски Билјана Тодева-Стојаноска Д-р Горан Маркоски Наум Јамандиев Благородна Чулческа Кире Пердулоски Ана Крстеска Перчо Божиновски Александра Настоска-Николоска […]

Повеќе

Mицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи во најголем дел од општините на локалните избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, очекува голема победа на ВМРО-ДПМНЕ во најголем дел од општините на локалните избори на 17 октомври. Мицкоски, ова свое тврдење, како што кажа, го заснова на бројките од последните истражувања. Тој денеска присуствуваше на отворањето на Политичката академија 2021: „Поттикнување на демократија на локално ниво – Градење на добри политики […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 10 кандидати за градоначалници, за Дебрца е Саше Силјановски

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ ,Антонијо Милошоски, денеска на прес-конференција објави нови кандидати за градоначалници на претстојните избори. Станува збор за 10 кандидати. Јован Тозиовски – Ресен Билјана Проеска – Крушево Николчо Стојменовски – Делчево Борче Спасовски – Ранковце Ѓорѓе Божинов – Ново Село Славе Андонов – Василево Саше Силјановски – Дебрца Митко Јанчев – Кавадарци Борчо […]

Повеќе

Договор за соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Алтернатива против корупцијата и за силен развој на општините

Официјализирана предизборната соработка помеѓу ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Алтернатива. За ова на својата Фејсбук страница објави кандидатот за градоначалник на Охрид, Кирил Пецаков. Договор за соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Алтернатива против корупцијата и за силен развој на општините. Одиме на победа во Охрид, напиша Пецаков на Фејсбук. Please follow and like us:

Повеќе

(ВИДЕО) Пецаков: Индустриска зона во Охрид и зголемување на бројот на туристи

Охрид 4 години е заборавен. Нема нови проекти, нема ниту една капитална инвестиција. Загрозен беше статусот на градот како заштитено културно наследство под УНЕСКО. Урбаната мафија царуваше и во Охрид за 4 години се изградија преку 600 дивоградби, кои се составен дел од регистарот на дивоградби на општина Охрид, дел од нив репрезентативни и се уште […]

Повеќе