Приведен охриѓанец, полицијата кај него пронашла дрога и оружје

Вчера околу 21.30 часот, пред угостителски објект кај бензинска станица во Охрид, од страна на полициски службеници од Оддел за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во координација со Одделот за специјални полициски операции-Единица за специјални задачи и СВР Охрид – Оддел за недозволена трговија со дрога и оружје, лишен […]

Повеќе

Полицијата приведе охриѓанец кај кого биле пронајдени марихуана и семки од Канабис сатива

На 07.10.2020 година на булевар „Туристичка“ во Охрид, полициски службеници лишија од слобода 45-годишен охриѓанец. При преглед на патничко возило  „Фиат Мареа“ со струшки регистарски ознаки, во кој се наоѓал, пронајдени и одземени се марихуана и семки од растението Канабис сатива, соопшти Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид. – Лицето е приведено во полициска станица […]

Повеќе

Заев ќе затворал факултети, а ќе отворел дебата за легализација на марихуаната

Премиерот Зоран Заев во синоќешната емисија Економски магазин на Алсат телевизија, кажа дека ќе ја намали бројката на факултети во Македонија. Според него биле 189, а сега се 134 и таа бројка ќе паѓа. – Почнат е тој процес. Ќе паѓа затоа што не се сите квалитетни. Готово, заврши времето на продукција и штанцање дипломи, […]

Повеќе

Охриѓанец чувал марихуана во тегли

СВР Охрид, до надлежното Основно јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против А.В.(20) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ и одредена му е мерка притвор, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – При преглед извршен на 22.09.2020 полициските […]

Повеќе

Полицијата приведе тројца охриѓани: Во возилото им пронашла марихуана

На 22.09.2020 во 02.40 часот во СВР Охрид биле приведени тројца охриѓани, двајца на 19-годишна возраст и еден на 20-годишна, затоа што при преглед кај нив во патничко возило „форд“, со охридски регистарски ознаки, во кое се превезувале, полициски службеници пронашле и одзеле марихуана. По целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна […]

Повеќе

Во две одделни акции, охридската полиција заплени марихуана

На 18.08.2020 година во 02.45 часот  на улицата „Абас Емин“ во Охрид, при преглед во патничко возило „Цитроен Берлинго“, сопственост на 48-годишен охриѓанец, полициски службеници пронајдоа и одзедоа три кеси со марихуана, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Дополнително, во близина на неговиот дом на истата улица, пронајдени се шише со течност и […]

Повеќе

Не престанува девијантното однесување на туристите во Охрид: Крвава тепачка на „Сараиште“, нападнат сопственик на сместувачки објект, пронајдена марихуана во „Градиште“

На 02.08.2020 година во 00,30 часот, на плажата „Сараиште“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад и употребен стаклен предмет, извршен од Л.Ч.(23) врз Љ.Д.(24) и Д.Ј.(24), сите од Скопје, изјави Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – Нападнатите со возило на Итната медицинска помош се пренесени во Општата болница во […]

Повеќе

Полицијата во Охрид со полни раце работа: Момче и девојка физички нападнати, малолетници фатени со марихуана

На 01.08.2020 година во 05 часот, во СВР Охрид, Д.Р.(19) од Скопје, пријави дека на кеј „Македонија“ во Охрид, бил физички нападнат од  засега непознато лице, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Се преземаат мерки за пронаоѓање на напаѓачот по што ќе биде поднесена соодветна пријава, истакна Димоски. Истиот ден, додава Димоски, во 00.15 […]

Повеќе

Полицијата во Охрид уапси две лица, кај кои пронашла марихуана

На ден 25.07.2020 во 02.15 часот на ул.,,Кеј Македонија“ во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода Г.Н.(21) од Свети Николе, поради тоа што при преглед кај него била пронајдена марихуана. Тој бил приведен и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. Истиот ден во 23.20 часот на […]

Повеќе

Во автомобил управуван од 20-годишна охриѓанка, пронајдена марихуана

На 09.07.2020 година во 01,15 часот, при преглед извршен врз 20-годишна охриѓанка и врз возило „Ауди“ со охридски регистарски ознаки, што таа го управувала, била пронајдена марихуана и пластична дробилка со остатоци од марихуана. – Полициски службеници ги пронашле предметите откако на улицата „Сирма Војвода“ во Охрид, запреле патнички автомобил што таа го управувала по […]

Повеќе