Кривична за охриѓанка за измама

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 33-годишна охриѓанка, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. На 19.12.2019, пријавената, сопственик на туристичка агенција од Охрид, побарала од Н.С.(45) од с.Селце, тетовско, вработен во туристичка агенција во Тетово, да извади повратен авионски билет на име П.В. за 20.12.2019 на релација Скопје-Мелбурн, со лажна потврда дека […]

Повеќе

74-годишен охриѓанец тешко повреден во вчерашната сообраќајка кај Ботун

На  11.02.2020 во 18.00 часот на магистралниот пат Охрид-Кичево, помеѓу с.Ботун и с.Климештани, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „мерцедес“, со бугарски национални ознаки, управувано од Ш.Ш.(74) од Охрид, товарно возило „даф“ со приколка, со турски национални ознаки, управувано од E.М.(45) од Р.Турција и патничко возило „сеат алхамбра“, со австриски национални ознаки, управувано од […]

Повеќе

Владината пропаганда зариба: Лажна е информацијата дека се апсат соработници на Чулев

Дел од медиумите блиски до власта објавија дека во тек се апсења на високи полициски службеници во Министерството за внатрешни работи, од екипата на Наќе Чулев. Како што дознава КУРИР, лицата кои се уапсени се вработени за кои се постапува по наредба на Јавно обвинителство, а не се блиски до министерот Чулев. КУРИР дознава дека […]

Повеќе

ЧУЛЕВ: Време е за ревизија на незаконското работење во МВР, од тоа се уплашени налогодавците на Петровска

Во однос на денешното интервју за една од новинските агенции, би сакал само да ја потсетам колешката Петровска дека хаосот во кој во моментов се наоѓа Министерството за внатрешни работи е резултат на лошото работење на поранешниот министер од чиј тим беше дел и самата Петровска. Дојде време кога треба да се направи ревизија на […]

Повеќе

Алфа ексклузивно: Нови началници во секторите за внатрешни работи на Охрид, Скопје, Велес, Битола, Струмица и Штип

Министерот за внатрешни работи на техничката влада, Наќе Чулев, одлучи кои началнички позиции ќе бидат сменети во неговиот мандат до одржување на изборите, објавува Алфа. Законот дозволува Чулев да направи 15 нови назначувања на челни позиции на сектори, оддели и единици, за кои решенијата се веќе изготвени. Според информациите на Алфа, нови началници ќе има […]

Повеќе

МВР ги препраќа граѓаните на Охрид да извадат Уверение за државјанство во други градови

МВР со својата работа наместо да биде во заштита на граѓаните со сите последни случувања само им создава проблеми и маки, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. Оттаму прашуваат зошто граѓаните на Охрид се препраќаат да извадат Уверение за државјанство на Република Македонија во други градови кога според живеалиштето тоа треба да го […]

Повеќе

МВР бара затворски казни за 9 жители на селото Волино во кое доминира сонцето од Кутлеш

Загрозување на безбедност на полициски службеници и спречување на службено лице во вршење службено дејствие се двете основи за кривичните пријави кои ги добиле вкупно 9 жители на селото Волино општина Дебрца, информираат нивни блиски по вчерашниот инцидент, пренесува Експрес.мк Од СВР Охрид каде ја минаа ноќта приведените биле изведени пред судија каде што разбрале […]

Повеќе

Полицијата соопшти детали за вчерашниот инцидент во Волино

На 08.09.2019 во с.Волино-Дебрца на фудбалски натпревар помеѓу екипите на ФК Сатеска од с.Волино и ФК Црно буки од Битола околу 17.05 ч. поради незадоволство од одлука на судиите З. Т. (47) од с.Волино влегол на теренот да ги нападне. Полициски службеници интервенирале и при превземање на мерки за приведување на З.Т.. тој пружил отпор, […]

Повеќе

Фатена криминална група која продавала дрога во Струга, Охрид, Битола, Велес и Тетово

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за криминалистичка полиција при Бирото за јавна безбедност во МВР, во соработка со СВР Охрид и Одделот за специјални полициски операции, сузби криминална група која се занимавала со набавка и продажба на марихуана во Струга, Охрид, Битола, Велес и Тетово. Во повеќе координирани акции досега […]

Повеќе

(ФОТО) ЛИДЕР: Предлог министерката за финансии Нина Ангеловска во МВР е заведена како сторител на кривични дела!

Предлог министерката за финансии Нина Ангеловска во електронскиот систем на Министерството за внатрешни работи е заведена како сторител на кривични дела врз кој била поднесена кривична пријава – покажува документот кој до „Економски Лидер“ го достави свиркач од полицијата. Ангеловска во МВР има досие со број 0104729/18, а во историјатот на кривични дела стои дека на 22.03.2018, таа сторила […]

Повеќе