(ФОТО) УХМР: Претпладне сончево, па пак ни доаѓаат врнежи

Времето ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до пет степени, а дневната темпертура ќе се движи од девет до 19 степени. Од вторник повторно следува период […]

Повеќе

(ФОТО) Денеска и утре дожд и снег, од недела пораст на температурата

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Пообилни врнежи ќе има во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура, како што информираат од УХМР, ќе се движи од минус два до шест степени, а дневната температура од два до 11 степени. […]

Повеќе

Дојде пролетта, какво време не очекува во првите денови од неа?

Во 4 часот 49 минути и 37 секунди утрово стигна пролетта на северната хемисфера. Во исто време на јужната Земјина полутопка почна есен. Пролетта ќе трае 92 дена, 17 часа и 54 минути, односно до 20 јуни 2020 во 23 часот и 43 минути, кога ќе почне летото. Времето денеска во нашата држава ќе биде […]

Повеќе

(ФОТО) Ни доаѓа период на стабилно и потопло време

Утре ќе се задржи променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Попладне врнежите ќе престануваат. Од среда времето ќе биде стабилно, на места утринските температури ќе бидат под нула, а дневните ќе бидат во значителен пораст. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Не очекува дождлив викенд

Облачно време со врнежи од дожд и вретер од јужен правец нè очекува од денеска попладне и за време на викендот. Меторолозите најавуваат пообилни врнежи во сабота над 20 л/м2, кога ќе има и услови за локална нестабилност со пороен дожд и грмежи. Оттаму најавуваат дека во петок кон крајот на денот и во сабота […]

Повеќе

(ФОТО) Денеска сончево, но какво време не очекува во првите денови од месец март?

За време на викендот времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од понеделник ќе преовладува променливо облачно и топло време со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен јужен ветер. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

УХМР: Од утре засилен ветер, а од четврток дожд и снег

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност, ќе дува слаб ветер, а вдолж Повардарието умерен од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 20 степени, информира УХМР. Утре ќе преовладува топло време со засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде на места ќе достигнува и над 70 […]

Повеќе

(ФОТО) Какво време не очекува за викендот?

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а во североисточните делови ќе има услови за провејување на слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Во следните денови времето ќе биде стабилно со умерен, а во сабота и засилен северен ветер. […]

Повеќе

(ФОТО) Викенд временска прогноза: Не чекаат убави денови

Во текот на утрешниот ден локално се уште ќе има малку повеќе облаци, а ќе дува и умерен, на некои места засилен ветер од северен правец, во недела времето пак ќе биде претежно сончево. Наутро температурите на воздухот на многу места ќе се спуштаат не многу под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот […]

Повеќе

(ФОТО) Какво време не очекува наредните три дена

Денеска времето ќе биде променливо облачно и релативно топло со повремен локален дожд, а на повисоките планини ќе има услови за локален снег. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од југозападен и западен правец. Следува период на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а само на повисоките планини ќе бидат од […]

Повеќе