Средношколците со порака до Царовскa: Оставете ги печатените учебници, тие се темелот на образованието

Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема учебниците од раце и на наставниците и на учениците. И гордо изјавува: ,,Ако не сакате детето да ви учи електронски, сами инспринтајте си го учебникот”. Министерке, Ве потсетуваме дека повеќе од 25.000 деца не’ посетуваат настава, немаат струја во домовите, а компјутери уште помалку. А вие ја […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска со главата во ѕид, на сила носи закон кој е на штета на децата

Мила Царовска продолжува да оди со глава во ѕид со Концепцијата за реформа во основното образование. Секојдневните реакции и негодувања од родителите и од учениците за воведувањето само на електронски учебници не допираат до Царовска, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. “Арогантност, насилие и изгубеност од реалноста од страна на Мила […]

Повеќе

По притисокот на јавноста, повлечен Предлог-законот за дигитализација на учебниците

Министерката за образование и наука Мила Царовска го повлекла предлог-законот за дигитализација на учебниците и тој нема да влезе во собраниска процедура. За ова информнираше  пратеникот Антонио Милошоски истакнувајќи дека ова најверојатно се случува по бурните реакции во јавноста во изминатите неколку денови. Please follow and like us:

Повеќе

Царовска: Ако не сакате детето да ви учи електронски, сами испечатете си го учебникот

Законот за учебници нуди комбиниран модел на употреба, и на печатени и на дигитални учебници. Првпат ќе се види што значат тие за олеснување на работата и на наставниците, и на учениците, изјави денеска министерката за образование и наука Мила Царовска. – Моделот што го нудиме е комбиниран, секој ќе може да избере на кој […]

Повеќе

(ВИДЕО) Постдипломeц по истopија ја матираше Царовcка во Собрание: Министерката делува како воопшто да не учела Историја и сомнително е како добивала оцена

На дебатата за новите реформи во образованието предложени од владата на СДСМ, постдиполомецот по историја на Филозофскиот факултет во Скопје, Димитар Тодороски, ја потсети министерката за образование и наука Мила Царовска дека поддршка за скандалозните измени добила само од поединци, додека највисоките институции во Македонија не ја поддржаа новата концепција. Цитирајќи дел од нејзино интервју, […]

Повеќе

Средношколците не отстапуваат од барањата: Hacтaвaтa ja бojкoтиpaaт 78 пpoцeнти oд мaтypaнтитe вo зeмjaвa

На денешниот протест пред Министерството за образование, незадоволните средношколци го искажаа својот став во однос на државната матура, каде се бара од нив наместо четири предмети, да се полагаат два поради лошите услови на следењето на наставата за време на оваа корона пандемија. Имаме јасни барања кои не се измислени, туку се добро осмислени и […]

Повеќе

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети за полагање на државната матура

Матуранти денеска не се вклучија во онлајн-наставата и во почетокот на второто полугодие од учебната година. Организирани од Средношколскиот сојуз, почнаа бојкот зашто бараат да полагаат два наместо четири (три екстерни и еден интернет предмет) од државната матура – спротивно на ставот на МОН дека оваа година нема да има измени во бројот на испити, […]

Повеќе

Царовска: Учениците во прво и во шесто одделение од септември треба да учат по нов концепт

Учениците во прво и во шесто одделение од септември треба да учат по нов концепт, најави денеска министерката за образование и наука Мила Царовска. Според Царовска, во период од пет години треба да се смени целосно образованиот систем во Македонија. Целта е да направиме нов, македонски модел на образование, рече Царовска. Настава со осум или девет […]

Повеќе

Ќе се враќаат домаќинство и ОТП во основното образование

Се прави нов концепт за основното образование во кој сите елементи што се потребни како знаење ќе бидат воведени со тоа што се намалува бројот на предмети, а нема да има додавање на предмети, најави вчера министерката за образование и наука Мила Царовска во Штип. – Практични вештини како готвење, ОТП кое што беше укинато, поезија, […]

Повеќе

Оваа учебна година нема екскурзии

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека оваа година не може да се организраат училишни екскурзии. – Испратени се упатства од Бирото за развој на образование. Може до пет километри да имаат прошетка, движење учениците заедно со наставниците за да може да имаме социјализација. Но, од друга страна, она што се случувало […]

Повеќе