Британскиот сој на вирусот најфреквентен во Охрид и Прилеп

Министерството за здравство информира дека во лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ во периодот од 1 јануари до 7 февруари, 2021 е утврдено присуство на СарсКов2 вирусот од Велика Британија кај 45 примероци на брисеви од заразени лица. Првиот пациент со овој тип на вирус во оваа лабораторија е дијагностициран на 13.01.2021 во Охрид и оттогаш неговата застапеност […]

Повеќе

Само 433 граѓани заболеле од сезонски грип

Министерството за здравство информира дека во сезоната 2020/2021 година вкупниот број на заболени од сезонски грип изнесува 433. Ова претставува 73,2% помалку во споредба со истиот период лани и 86,3% помалку во однос на типичната сезонска крива. Најголемиот број на заболени се пријавени во возрасната група која опфаќа најголем дел од населението од 15 до […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Доколку за Директорот на ЈЗУ „Општа болница“ и Министерството за здравство инвестициите во здравството им беа приоритет наместо лажниот ПР, сега изградбата на модуларната болница ќе беше завршена и болницата во Охрид подготвена ќе го дочекаше есенскиот бран од коронавирусот

Недостаток на лекови, недостаток на терапија, немање протоколи на лечење, здравствени работници без заштитна опрема се само дел од проблемите и хаосот којшто се случува во здравството. Доколку за Директорот на ЈЗУ „Општа болница“ и Министерството за здравство инвестициите во здравството им беа приоритет наместо лажниот ПР сега изградбата на модуларната болница ќе беше завршена […]

Повеќе

Нови 9 случаи на Ковид-19 во Охрид, бројката на активни случаи надмина 100

Во последните 24 часа се направени 1363 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 55-Куманово 9-Дебар 1-Штип 1-Прилеп 4-Тетово 20-Струга 2-Велес 2-Битола 1-Охрид 9-Гостивар 4-Гевгелија 1-Струмица 2-Свети Николе 1-Кичево 1-Ресен 5 Во ГОБ „8 септември“ починати се четири лица од Скопје – пациент (58г) примен на 9 јуни, пациент (73г) хоспитализиран […]

Повеќе

11 лица починаа од ковид-19, 185 се новозаразени: Во Охрид 7 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 1364 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19. – Скопје 96– Куманово 2– Дебар 18– Штип 4– Прилеп 1– Тетово 14– Струга 20– Велес 2– Битола 2– Охрид 7– Кавадарци 2– Гостивар 2– Крива Паланка 1– Пробиштип 1– Свети Николе 2– Кичево 3– Ресен 8 Починати се […]

Повеќе

И денеска висока бројка на позитивни на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1173 тестирања, а регистрирани се 134 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-97, Куманово-5, Прилеп-1, Тетово-11, Струга-3, Велес-1, Битола-1, Кавадарци-1, Крушево-2, Валандово-1, Кратово-1, Кичево-2, Ресен-7, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 34 оздравени пациенти од: Скопје-6, Куманово-23, Прилеп-2, Тетово-1, Велес-2. Починати се 8 лица, […]

Повеќе

И денеска троцифрена бројка на позитивни на Ковид-19: Во Охрид 4 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92– Куманово 3– Дебар 5– Штип 1– Прилеп 2– Тетово 32– Струга 3– Охрид 4– Гостивар 2– Гевгелија 1– Струмица 1– Крива Паланка 1– Свети Николе 1– Ресен 14 Починати се 9 лица, три од Скопје, еден […]

Повеќе

Бројот на заболени од Ковид-19 во Охрид стигна до 46, од нив 29 се активни

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. Скопје 131 Куманово 24 Штип 2 Прилеп 2 Тетово 5 Струга 2 Велес 4 Охрид 1 Гостивар 2 Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при прием во амбуланта почина пациент од Прилеп (72г). Во […]

Повеќе

Рекордни 180 новозразени со Ковид-19 од кои 1 во Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-109, Куманово-26, Дебар-1, Штип-15, Тетово-12, Струга-1, Велес-1, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-8, Гевгелија-2, Валандово-1, Свети Николе-1, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти, во: Скопје-6, Прилеп-1, Велес-4. Починати се две лица. На […]

Повеќе

Официјално: 89 нови случаи на ковид-19 и 6 починати

Во последните 24 часа се направени 727 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19. Скопје 35 Куманово 12 Штип 27 Прилеп 1 Тетово 7 Гостивар 1 Струмица 1 Кочани 4 Свети Николе 1 Во ГОБ „8 септември“ починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово […]

Повеќе