Затворена струшката хирургија – персоналот заболен со морбили

Хируршкото одделение во струшката општа болница е под клуч. Ова е затоа што повеќе од 50% од здравствените работници во ова одделение се заболени од мали сипаници, морбили, објави Алсат. Комисијата за хоспитални инфекции во рамките на болницата вчера ја донела ваквата одлука, а денес за тоа биле известени Министерството за здравство, Центарот за јавно здравје […]

Повеќе

Во охридската болница нема вакцини против морбили

Во период кога на целата територија на Македонија е прогласена епидемија од морбили и кога беше соопштено дека ниедно невакцинирино дете нема да биде примено во градинка, а предложено беше и минималната возраст за вакцинирање да се намали од 12 на 6 месеци, неофицијално дознаваме дека во Општата болница во Охрид нема вакцини против морбили. […]

Повеќе

Аџиоски:Стружани се загрижени, Филипче и Адеми да не бидат глуви и слепи, туку да ги превземат сите мерки за заштита од морбилите

За жал, деновиве сме сведоци на прогласување епидемија на морбили или мали сипаници, на подрачјето на општина Струга. Забележлива е голема загриженост кај граѓаните, особено кај родителите и со целосно право бидејќи заразени од оваа болест, се возрасни, а исто така и деца, бројката од 24 заразени е во постојан раст, а според епидемиолозите се […]

Повеќе

Прогласена епидемија на морбили во Струга

Прогласена е епидемија на мали сипаници или морбили на подрачјето на општина Струга, информира денеска Јованка Стурлакова Коровешоска епидемиолог во Центарот за јавно здравје – Охрид. Во подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Струга до вчера биле регистрирани 24 заразени од морбили, а денеска немало нови случаи, но заради зголемениот број пријавени болни […]

Повеќе

Забрана за посета на болницата во Струга: Седум медицински лица се заразија со морбили

Седум медицински лица од Струга се заразија од морбили. Поради ова има забрана за посета на болните во општата болница во овој град. Како што објавува „Алсат-М“ со морбили се заразени медицински сестри и хигиеничарка од интерното одделение, докторка од детското одделение и медицинска сестра и докторка во брзата помош. Дополнително, уште четворица вработени на интерното […]

Повеќе

Трета жртва од компликации од мали сипаници, почина 13-месечно бебе од тетовско, Филипче не чувствува одговорност и не поднесува оставка

Министерството за здравство ја известува јавноста дека вчера (10 февруари 2019) во вечерните часови почина 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести. -Министерството за здравство изразува жалење за смртта на детето, како резултат на компликации од морбили, болест која може да се спречи со вакцинација. […]

Повеќе

Стефаноски: После ваква трагедија, најмалку што треба е оставка на одговорните во здравството

Поранешниот директор на ФЗОМ, доктор Сашо Стефаноски, по трагедијата со смртните случаи на деца заболени од морбили, бара одговорност. -Ова е трагедија од невидени размери! Сочувство до семејствата. Мора да се преземе одговорност за оваа ситуација во македонското здравство! Ова е недозволиво, неприфатливо и директна последица на неодговорност!  Мора да има оставки! Тоа е најмалку […]

Повеќе

Тринесетмесечно дете од Свети Николе почина од морбили

Тринесетмесечно дете од Свети Николе вчера попладне починало од компликации предизвикани од морбили на Клиниката за детски болести во Скопје, соопшти Министерството за здравство. Детето и предходно имало други здравствени проблеми. Ова е второ дете кое почина од компликации предизвикани од морбили. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе