Повторно поскапуваат горивата: Ова се новите цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денес донесе одлука за поскапување на цената на горивата, при што и бензините и дизелот ќе бидат поскапи од полноќ. Методологијата на Регулаторна носи повисоки цени во наредната седмица, а најмногу, за еден денар поскапе дизел горивото. Од полноќ ЕУРОДИЗЕЛ горивото ќе се продава за 61,5 денар по литар, додека по […]

Повеќе

Од полноќ ново поскапување на горивата

Цените на горивата од полноќ се зголемуваат за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се точи по цена од 70 денари за литар. Дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава по 60,50 денари за литар оваа недела. […]

Повеќе

Од полноќ поевтинуваат горивата, ова се новите цени

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата се намалува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67, […]

Повеќе

Поскапуваат бензините и дизелот, ова се новите цени

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,50 денар/литар, додека малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е 68,50 денари, на ЕУРОСУПЕР БС -98 е 70 денари, […]

Повеќе

Поскапуваат горивата – Ова се новите цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени […]

Повеќе

Од полноќ поскапи цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,13 % во однос на Одлуката од 8.3.2021 година. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 1,00 денар/литар, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло […]

Повеќе

Горивата поскапуваат од полноќ – ова се новите цени

Во согласност со методологијата која се користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва малопродажните цени се зголемуваат за денар, односно денар и половина. Според методологијата која РКЕ ја користи за формирање на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 1.95%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОДИЗЕЛ […]

Повеќе

Горивата од вечер поскапи – Ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,64 %, односно за половина до 1,5 денар од вечер на полноќ. Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,00 денар/литар и сега ќе чини 63,5 денари, додека […]

Повеќе

Од полноќ поскапуваат горивата – ова се новите цени

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 01.02.2021 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 […]

Повеќе

Регулаторна одлучи: Бензините поскапуваат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Цената на бензините се зголемува за половина денар, а непроменета останува цената на дизелот. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-9 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 0,50 денар/литар, во […]

Повеќе