Кривична за жител на Трпејца и жител на Пештани: Биле фатени со поголема количина риба

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 38-годишен жител на охридското село Трпејца и 36-годшен жител на селото Пештани поради постоење основи на сомение за сторено кривично дело „незаконит риболов“. – Тие на 02.12.2020 биле затекнати на плажа на брегот на Охридското езеро, во близина на населбата „Лагадин“, при излегување од пловен објект во водите на […]

Повеќе

Приведен жител на Трпејца – полицијата му заплени голема количина белвица

На 02.12.2020 полициски службеници од СВР Охрид на брегот кај плажата „Акапулко“, лишиле од слобода 38-годишен жител од охридското село Трпејца, поради извршен незаконит риболов во водите на Охридското Езеро, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. – При преглед на пловниот чамец, пронајдени се 143 парчиња риба белвица, осум рибарски мрежи и друг риболовен […]

Повеќе

Полицијата одзела шест мрежи со уловена пастрмка во Охридско Езеро, спроти Канео

Полицијата синоќа спречила рибокрадци во Охридско Eзеро. „Во периодот од 22:00 часот на 06.11. до 02:00 часот на 07.11.2020, при преземање мерки поврзани со незаконит риболов на Охридското Езеро, полициски службеници во водите на Охридското Езеро, спроти „Канео“, на околу 1 км од брегот на езерото, пронашле и одзеле шест риболовни мрежи со уловена охридска […]

Повеќе

(ФОТО) Запленети 10 гајби со мрежи за лов на крап, 60 килограми риба „крап“ и еден метален чамец од рибокрадци во Охрид

Во рамките на континуираните активности согласно одлуките на Владата, Државниот инспекторат за земјоделство во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопансво, Министерството за внатрешни работи – СВР Охрид и Езерската полиција на ден 20 мај 2020 година, спроведе акција за сузбивање на нелегалниот риболов во водите во Охридското езеро. Притоа,  во езерото кај автокампот […]

Повеќе

Во близина на авто камп во Охрид, полицијата пронајде риболовен алат и улов од риба

На 20.05.2020 во 08.00 часот во СВР Охрид било пријавено дека во близина на авто камп во Охрид, во близина на брегот на Охридско езеро, биле забележани М.П.(65), Е.З.(35) и Е.З.(31), сите од Охрид, со риболовен алат и вреќи со улов, по што го напуштиле местото. По издадена судска наредба, полициски службеници од СВР Охрид […]

Повеќе