А1он: Нефи Усеини се извлече, нема да се бара кривична одговорност за нападот врз професорот Илјаз Илјази

Советникот Нефи Усеини нема да биде гонет од обвинителството за нападот врз професорот Илјаз Илјази што се случи пред еден месец, објави А1он. Од Министерството за внатрешни работи велат дека по консултација со Јавен обвинител поднеле прекршочна пријава, што значи дека нема да се бара кривична одговорност од Усеини. Оттаму не објаснуваат за кое дело […]

Повеќе

А1он: Нема обвиненија против Усеини за тепачките, обвинителството не знае за нападот врз Илјази

Основното јавно обвинителство во Охрид сè уште нема отворено нов предмет против советникот Нефи Усеини за нападот на професорот Илјаз Илјази, кој се случи пред речиси еден месец. Оттаму велат дека од СВР Охрид сè уште не им е доставено известување ниту, пак, кривична пријава. Илјази, откако беше натепан од Усеини, со лекарски извештај потврди […]

Повеќе

(ВИДЕО) Усеини: Имавме договор за изборите во Охрид со СДСМ и Тунтев

Нефи Усеини, советник во Советот на Општина Охрид и претседател на ДУИ во Охрид потврдува дека имало договор помеѓу ДУИ и СДСМ за изборите во Охрид. Како што истакна Усеини договорот бил да се поддржи СДСМ во Охрид, а во замена за тоа да добијат вработувања во локалната самоуправа и јавните претпријатија. Погледнете ја изјавата […]

Повеќе

(ВИДЕО) Усеини: Власта да се занимава со нивните криминали, рекетари и Катица Јанева, а не со мојата пицерија

Мојата пицерија не е дивоградба, а власта води политичка хајка против мене, истакна советникот Нефи Усеини. Тој вели дека доколку неговата пицерија е проблем за УНЕСКО ќе ја урне самиот, но побара власта и градоначалникот Константин Георгиески да не се селективни во спроведувањето на препораките и рушењето на дивоградбите. -Централната власт и градоначалникот нека почнат […]

Повеќе

Усеини за ТВ21: Сите ми се качија на глава за дивоградбите оти сум Албанец

Во Охрид има 1.401 дивоградба, доколку Општина Охрид одлучи да го урне мојот локал, тогаш ќе треба да урне уште многу други локали кои се наоѓаат до езерото, вели советникот на ДУИ, Нефи Усеини, за ТВ21, чија дивоградба кај чинарот во Охрид предизвика интерес кај јавноста. – Град Охрид има 1.401 дивоградба кои постојат веќе неколку […]

Повеќе

(ВИДЕО) А1он: Снимка од инцидентот меѓу Илјази и Усеини

Дел од нападот на Илјаз Илјази од страна на советникот Нефи Усеини е снимен од балконот на станот каде што професорот престојува. Од видеоматеријалот се гледа како советникот Усеини тргнува кон професорот, а пред него се испречуваат неколку лица, кои го тргаат на страна. Кога Усеини стигнува до професорот, го фаќа за рака и го […]

Повеќе

Спасовски за Нефи Усеини: Тоа е состојба на човек кој се однесува крајно неодговорно, насилнички

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека полицијата презема мерки во врска со инцидентот што го предизвика охридскиот советник и бизнисмен Нефи Усеини, а по целосното комплетирање случајот ќе биде предаден до Обвинителството за натамошно постапување. – Тоа е состојба на човек кој се однесува крајно неодговорно, насилнички. Тој е повикан во полициска […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Усеини е симбол за владеењето на Зоран Заев

Македонија тоне во криминал. Локални шерифи на власта ги тероризираат граѓаните, а институциите молчат и го штитат криминалот, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. – Почитуваниот Усеини, како што милува да каже Заев, повторно е вмешан во насилен инцидент, а овој пат тој отиде и чекор подалеку закануваќи му се на универзитетски професор дека ќе го убие. Советникот Нефи […]

Повеќе

Кој е во право: Усеини вели имаше расправија, но не и тепачка – СВР Охрид вели дека сепак имало физички напад

Советникот Нефи Усеини негира дека го натепал професорот Илјаз Илјази. Тој за ТВ24 вели „Имаше расправија, но не и тепачка“ додавајќи дека за случајот дал исказ во полиција. Според Усеини, Илјази подолго време влегувал во расправија со вработените од неговата компанија „Нефи ИК“ кои пак работеле на изградба на објект во близина на зградата каде […]

Повеќе

(ВИДЕО) Томовски: До кога власта ќе го толерира Усеини? Дали е потребно Усеини да убие човек за власта да реагира?

Не запира дивеењето на насилникот Нефи Усеини. Најомилениот градежник на власта вчера нападнал човек, му се заканувал дека ќе го убие и го влечел по земја, реагира Ивица Томовски од ВМРО-ДПМНЕ. -Усеини според сведоштвата на жртвата за медиумите, крадел вода од него, тој на диво се приклучил на водоводната мрежа на жртвата, а кога тој […]

Повеќе