Нема да има паричнa награда за полицајците- власта на СДСМ и Заев го отфрли предлогот на Чулев

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, потврди дека нема да биде прифатена предлог-уредбата на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за еднократна и линеарна финансиска награда од 15.000 денари за сите полициски службеници. – Секоја чест за чуварите на нашиот јавен ред и мир. Многу службени лица и во […]

Повеќе

Ангеловска не се откажува од намалување на платите на администрацијата

Нина Ангеловска при своето гостување на „Отворено студио“ јасно покажа дека не се откажува од идејата да се намалат платите на администрацијата. „Единствената правична разумна причина и праведно гледање на работите е следното, не се работи на намалување во услови на криза обична. Се работи за намалување во услови кога, како ја добиваме сите платата, […]

Повеќе

Нина Ангеловска смета дека платите во јавниот сектор треба да се намалат

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, смета дека треба да има намалување на платите во јавната администрација. Ангеловска повтори дека сите треба да понесат товар од аспект на кризната состојба во која се наоаѓаме, но оти Владата е колективен орган и ќе известат за одлуките што ќе се донесат. – Дел од товарот го носат и […]

Повеќе

(ФОТО) Оди си дома девојче, нè упропасти: Граѓаните бесни на власта за покачувањето на акцизата за горивата

Граѓаните бесно реагираат на најновата одлука на владата да го прифати предлогот на Стопанската комора и да ја зголеми акцизата на нафтените деривати за два денари, пишува Република. „Веќе подготвуваме предлог уредба. Согласно пресметките и фискалните импликации предлогот е да се зголеми акцизата за 2 денари. Работиме заедно со Царинската управа конкретно на предлогот и […]

Повеќе

Ангеловска: Сте се збуниле, работниците ќе земат само 9.000, а не 14.500 денари

Мерката 14.500 денари плата по вработен се однесува на сите фирми што се погодени од коронакризата, како и на самостојните вршители на дејност, аплицирањето е лесно, условите едноставни, истакна министерката за финансии Нина Ангеловска во гостување на емисијата „Економски магазин“. Таа напомена дека забуна е што се смета дека овие средства се наменети за исплата […]

Повеќе

ЛИДЕР ОТКРИВА СКАНДАЛ: Фирмата на Нина Ангеловска противзаконски организирала игри на среќа!

Мега скандал открива документот кој свиркачи од Министерството за финансии го доставија до редакцијата на „Економски Лидер“ – министерката Нина Ангеловска ќе одлучува дали таа самата направила проневера преку нејзината компанија „Групер“ со тоа што незаконски организирала игра на среќа. Според документот кој го доставија свиркачите, постојат сериозни индиции дека сегашната министерка, како директорка и […]

Повеќе

Заев и Ангеловска утре ќе ја задолжат Македонија за нови 41 милион евра

Република Македонија во моментов ги доживува своите неславни мигови во економијата. Од врвот на листите за економија и бизнис каде што бевме пример за останатите држави, сега гледаме како тонеме од година во година, од месец во месец, од ден во ден, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. – Граѓаните тоа најдобро го чувствуваат на […]

Повеќе

(ФОТО) ЛИДЕР: Предлог министерката за финансии Нина Ангеловска во МВР е заведена како сторител на кривични дела!

Предлог министерката за финансии Нина Ангеловска во електронскиот систем на Министерството за внатрешни работи е заведена како сторител на кривични дела врз кој била поднесена кривична пријава – покажува документот кој до „Економски Лидер“ го достави свиркач од полицијата. Ангеловска во МВР има досие со број 0104729/18, а во историјатот на кривични дела стои дека на 22.03.2018, таа сторила […]

Повеќе