Полицијата 24 часа ги чува таблите со „Северна Македонија”

Новите крајпатни табли со Република Северна Македонија што беа поставени на граничните премини во средата, полиција ги чува 24 часа на ден. А полицајци позорникари чуваат стража и ноќе, поради опасност да бидат симнати, ишкртани или украдени за старо железо, пренесува САКАМДАКАЖАМ.МК.. Неофицијално, полицајците се со задача да стојат покрај новопоставените табли, со оглед на […]

Повеќе

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува Скопје за нашата земја, јави дописничката на МИА од Атина. Во интервју за грчката телевизија „Скај“, Ѕиѕикостас кој доаѓа од редовите на Нова демократија потенцира дека тој нема да […]

Повеќе

(фото)Република Северна Македонија и на Википедија

Новото име Република Северна Македонија почна да го користи и глобалната интернет енциклопедија Википедија. Во информациите за земјава на Википедија на англиски, на француски, на грчки и на повеќе други светски јазици веќе е наведено дека новото име на државата е Република Северна Македонија. Се наведува и образложение дека тоа е направено со Договорот од […]

Повеќе

Заев ќе ја прекрсти партијата на Бранко во СДС или Социјалдемократски сојуз на Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев вчера пред почетокот на состанокот на извршниот одбор на СДСМ, истакна дека ќе биде искористено да се разговара и за промена на името на партијата, со новото име. „Ќе го искористиме овој Конгрес да дебатираме и за името на партијата. Има добри предлози како на пример да биде само Социјалдемократски сојуз или […]

Повеќе

Oд вечерва Македонија стана Република Северна Македонија

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 година и за воспоставување на стратешко партнерство меѓу страните, што Министерството за надворешни работи […]

Повеќе

Грција ја испрати дипломатската нота. Договорот стапува на сила, Македонија и официјално станува Северна

Грција ја испрати официјалната дипломатска нота со која ја информира македонската влада за ратификацијата на Преспанскиот договор и Протоколот за НАТО. Се очекува уште вечерва во Службен весник да биде објавен датумот кога стапуваат на сила уставните измени и уставните закони, со кои Република Македонија ќе стане Република Северна Македонија. По пристигнувањето на нотата ќе […]

Повеќе

(видео)Заев тврдеше дека буквите од Владата нема да се отстранат

Написот „Влада на Република Македонија“ од утрово го нема на владината зграда. Но, на оваа тема, премиерот Зоран Заев до неодамна имаше поинакви ставови, но како и сите досега – не ги задржа. Многу е важно дома да не бидеме обезличени, да не бидеме обесчестени. Кога влегувавте во оваа Влада, таму пишува Влада на Република […]

Повеќе

(фото) Револтот расте кај граѓаните, исшкртана првата табла со Република Северна Македонија

Само што сѐ започна со поставувањето на новите табли со новиот назив на нашата држава, револтот кај граѓаните излезе на виделина, па поставените табли каде што пишуваше Република Северна Македонија беа демолирани. Со црн спреј е исчкртано „Северна“ и напишано „Никогаш Северна“! Граѓаните коментираат дека не ја одобруваат промената на името, и револтот се повеќе […]

Повеќе

(фото)Симнати буквите „Влада на Република Македонија“ за да се додаде „Северна“

Буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата се симнати најверојатно во текот на ноќта за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија, пренесува СДК.МК. Денеска Грција со вербална нота треба да ја извести Република Македонија дека се поминати сите пречки за ставање на крај на деценискиот […]

Повеќе

Почнува примената на новото име „Република Северна Македонија

Владата веќе формира Интерресорска група која ќе треба да изработи Национален акциски план за спроведување на натамошните мерки и активности, а во рок до седум дена државните институции, граничните премини и диоломатско-конзуларните претставништва ќе треба да ги сменат таблите со новото име на државата – Република Северна Македонија. По ратификацијата на Протоколот за пристапување на […]

Повеќе