Оливер Спасовски не си поднесе оставка за бегството на Мијалков, не чувствувал одговорност

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конференција рече дека најкатегорично ги отфрла шпекулациите за какви било договори за бегството на Сашо Мијалков. – МВР ги презеде сите расположиви мерки за обезбедувањето на лицето и активно работи на пронаоѓање на бегалецот и негово приведување пред правдата, рече Спасовски, презентирајќи хронологија на настаните според него и МВР. […]

Повеќе

Додека Спасовски ажурира членство по куќи Мијалков му побегна пред очи – Оставка веднаш

Оливер Спасовски да си даде оставка веднаш, повикуваат од ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека додека Спасовски ажурира членство по куќи Сашо Мијалков му побегна пред очи. Иако институциите знаеле уште од саботата дека постои опасност да бега МВР 24 часа не преземале ништо и чекале да побегне. Според информациите кои излегоа во јавноста институциите знаеле уште во […]

Повеќе

3еколи: По „бегањето“ на Мијалкoв неприфатлива е било каква друга изјава на 3aeв, Спacoвски, Mapичиќ која не почнува со „Оваа Влада поднесува…

Според аналитичарот Арсим Зеколи постои само една прифатлива постапка од премиерот и министрите за внатрешни работи и правда по бегството на Сашо Мијалков. – Шеги на страна, доколку Грујо го протнаа како „пропуст“, по „бегањето“ на СМ неприфатлива е било каква друга изјава на Заев, Спасовски, Маричиќ која не почнува со: „Почитувани граѓани, свесна за […]

Повеќе

Се огласи МВР: Преземаме мерки за пронаоѓање на Мијалков

Министерството за внатрешни работи утрово официјално се огласи околу недостапноста на Сашо Мијалков и велат дека се преземаат мерки за негово пронаоѓање, но засега нема официјална потврда дека е распишана и потерница. „Судот му одреди мерка куќен притвор на Сашо Мијалков. Преземаме мерки и активности за негово пронаоѓање“, велат од МВР за „360 степени“ во нивното прво […]

Повеќе

Ќе има ли одговорност од Заев и Спасовски за исчезнувањето на Мијалков?

Ќе понесе ли некој одговорност за „исчезнувањето“ на Сашо Мијалков? Дали тоа ќе бидат Зоран Заев и Оливер Спасовски или тие повторно ќе се прават на триипол  и одговорноста за снемувањето на Мијалков нема да ја пронајдат кај себе, останува да се види, пишува Република. Во МВР владее молк, откако и по повеќе од половина […]

Повеќе

Спасовски за роденденот на Ахмети: Казнети се сите до еден

Казнети се сите кои седеа на масата без разлика дали се претседатели на партии, пратеници или министри, кога станува збор за ова раководство на МВР, не може да замерите. Определени сме дека законите важат за сите, рече денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски прашан за прославата на роденденот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, […]

Повеќе

Не помислувајте на журки на Нова Година, може да заработите кривична пријава

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска изјави дека МВР има посебен оперативен план како ќе постапува за време на празниците, а тоа значи дека секаде и во секој момент ќе има полициски службеници кои ќе вршат контрола дали обврските се почитуваат и дали некој придонесува за нарушување на состојбата со ширење на вирусот. Спасовски […]

Повеќе

Ќе се примаат 500 нови полицајци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска најави дека многу скоро ќе биде распишан оглас за најмалку 500 нови полициски службеници. – Имаме обука што траеше и требаше да биде завршена до крајот на годината, но заради тоа што беше прекината продолжува до март, а од март ќе ни треба нова група на кандидати кои […]

Повеќе

Внимавајте! Полицијата следи и казнува кога на „Фејсбук“ се пишува против Бугарија

Полицијата го следи и го санкционира говорот на омраза на социјалните мрежи поврзан со актуелните случувања со Бугарија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека за ова соработуваат со бугарските колеги. – Ги следиме, преземени се одредени истражни дејства за одредени фејсбук-групи и на други мрежи. И ова не е само за ситуацијата туку и […]

Повеќе

Чулев со прашање до власта: Кој е сега виновен?!!

Денес го нема Наќе Чулев и го нема ВМРО ДПМНЕ во техничката Влада, но бројката на позитивни и умрени од корона вирусот драматично расте. И не само за играње оро и отворено дуќанче во Чаир како што беше тогаш примерот, денес се случуваат бројни масовни забави, концерти и журки во државата на кои не се […]

Повеќе