Сепак имало посилен од државата

Никој не е над државата и Владата нема да потпадне под никакви притисоци, вака вчера велеше техничкиот премиер Оливер Спасовски пред да биде донесена одлуката за полицискиот час за празничниот викенд. – Од државата нема посилен никој. Ниту верски лидер ниту никој. Воопшто ако некој мисли дека ќе врши притисок ако му паднало на памет […]

Повеќе

ОХРИД SOS до Константин Георгиески, Адеми и Спасовски: Секој ден само испливуваат еклатантните примери на вашата неспособност и корумпираност

Дека сè беше една голема претстава, дека се само големи лицемери и глумци, дека Општина Охрид и Влада на Република Северна Македонија ја лажат и светската организација и домашната јавност, покажува и оваа обратна акција, на враќање во претходна состојба на платформата во Канео. Привремено демонтирана, пред новата летна сезона, полека се подготвува инфраструктурата за нови потенцијални гости. Бидејќи […]

Повеќе

Спасовски: Угостителите освен личниот интерес не ги интересира ништо подалеку

Се што побараа угоститетлите од страна на Владата, како мерки и за зачување на работните места и да се спремни веднаш да почнат со работа им е исполнето, истакна денеска технчкиот премиер Оливер Спасовски одговарајќи на прашање дали ќе им се излезе повторно во пресрет на новите барања, а меѓу коишто и за дезинфекција на […]

Повеќе

(ФОТО) Младите од Охрид со прашање и порака за Спасовски и министрите од власта

Младите од УМС Охрид поставија прашање и упатија порака до техничкиот премиер Оливер Спасовски и министрите од власта кои денеска во Охрид ја одржаа владината седница. Дали билет во еден правец е вистинска опција за прав пат на младите? Беше прашањето кое го упатија младите, додека пораката гласеше: УНЕСКО дојде и замина, ама дивоградбите стоо […]

Повеќе

(ВИДЕО) Техничкиот Спасовски ги „утеши“ Македонците: „Спроведувањето на Законот за јазиците е на добар пат“

Техничкиот премиер Оливер Спасовски ги „утеши“ граѓаните, особено Македонците. Воедно, чуварот на Заевиот трoн, како што го нарекуваат во јавноста, застана целосно контра Венецијанската комисија која даде лоши оценки за овој преседан во светското законодавство. „Спроведувањето на Законот на јазиците е на добар пат“, изјави Спасовски. Оливер Спасовски, една година откако стапи во сила Законот […]

Повеќе

Страв од разобличување: За СДСМ професионалецот Ковачки е неприфатлив предлог, не го штитат Уставот туку Спасовски

Врвен професионалец од сферата на безбедноста е предложен за функцијата технички министер за внатрешни работи, но првата пречка е одбивањето од страна на власта, како еден од доказите дека ќе направат сè техничката Влада и изборите да се избегнат. Драган Ковачки е човек без дамка во својата кариера, не е познат како политички активист и […]

Повеќе

Спасовски технички премиер, Царовска вицепремиер

Централниот одбор на СДСМ утврди дека Оливер Спасовски ќе биде технички премиер, а Мила Царовска ќе го замени вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, дознава Сител. Дополнителни заменици министри во министерството за внатрешни работи и труд за социјална политика ќе бидат моменталните шефици на кабинетите Славјанка Петровска и Санела Шкријејљ. OХРИД 24 Please follow and like […]

Повеќе

Двајца кандидати за наследник на премиерот во заминување

Деновиве треба да падне одлуката за тоа кој ќе биде назначен за технички премиер, вели во интервју за „Слободен печат“ премиерот во заминување, Зоран Заев. Тој напоменува дека за тоа одлучува Централниот одбор на партијата, но логиката ги тера да бидат прагматични за Владата да можела да работи во полн капацитет и за да не […]

Повеќе

По бегството на Спасов, Спасовски признава: Овој систем е нефункционален, можеби и корумпиран

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека клучното прашање во однос на бегството на Игор Спасов е одговорот од обвинителот и судијата врз основа на кои проценки е дозволено да му се направи прекин со судска одлука на издржувањето на казна затвор. Одговарајќи на новинарско прашање како побегнал и каде е Игор Спасов, […]

Повеќе

Дали Спасовски знае дека Георгиески како причина зошто не е започнато рушењето на дивоградби зборува дека токму од Спасовски нема поддршка?

Додека министерот Оливер Спасовски и градоначалникот Константин Георгиески им замачкуваат очи на граѓаните, ситуацијата со дивоградбите не е помрдната од мртва точка. Ова денеска преку соопштение до медиумите го велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид. – Министерот за внатрешни работи Спасовски и Георгиески останаа вечно да бројат додека се утврди планот на динамика за уривање на […]

Повеќе