(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Општина Дебрца се превработува

Кога се наоѓаме во најлошата пандемија Градоначалникот Ногачески следејќи ја својата партија СДСМ распишал тендер за привремени вработувања, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ Дебрца. – Дали и покрај тоа со неговото доаѓање откога вработи 6 луѓе сега повторно ќе бидеме сведоци на нови вработувања кои ќе се случат и општина Дебрца ќе стане најмногу превработена општина во […]

Повеќе

(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Виски за живот во Дебрца

ВМРО-ДПМНЕ Дебрца денеска преку допис до медиумите реагираат на, како што велат, луксузирањето на градоначалникот на општина Дебрца, Зоран Ногачески. Во продолжение ви го пренесуваме интегрално нивното соопштение испратено до медиумите: Почитувани, сакаме да ја запознаеме јавноста како СДСМ и нивните кадри ја партиципираат власта. Должни сме да ја обзнанеме вистината како функционерите на СДСМ […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Попушти новата брана на Слатинско езеро

Природата пред време ја тестираше издржливоста на новата брана на Слатинско езеро во општина Дебрца. Имено, дождовите што паѓаа деновиве, а поради недоволната пропусливост на испусниот вентил, направија да почне да се полни езерото. Неочекувано и разочарувачки се појави процеп на долниот дел на Браната, низ кој протече и сеуште течи вода. ОХРИД 24 Please follow […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Вработените во ОУ „Дебрца“ оставени без плата

Денес сме 22.02.2020 година, а градоначалникот Ногачески и директорката на ОУ „Дебрца“ ги оставија вработените без јануарската плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Дебрца. – Го прашуваме градоначалникот дали ваков живот ветуваше за сите жители на општина Дебрца, дали ваков третман заслужија просветните работници кои ја чекаат својата плата која им е од егзистенционално значење за […]

Повеќе

(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Расипничкото владеење на Ногачески продолжува

Расипничкото владеење на Ногачески продолжува. Пред да дојде на власт ветуваше дека ќе ги намали непродуктивните трошења за весници, списанија и огласи меѓутоа ништо од тоа, како и за се што вети ништо не направи, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Дебрца во денешниот допис до медиумите. – Сакаме да ја запознаеме јавноста дека Ногачески и овој […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Дали ОО СДСМ Дебрца го одобрува расипничкото работење на нивните кадри

И по три дена од објавувањето на кварталниот извештај за ЈКП Дебрца каде се гледа како расипнички и недомаќински раководат со јавните установи кадрите на СДСМ, сеуште има молк, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Дебрца. – Поради тоа уште еднаш ги прашуваме дали го оправдуваат и одобруваат ваквото недомаќинско и расипничко работење каде и покрај зголемувањето […]

Повеќе

(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Расипничкото или (не)транспарентно работење на Ногачески

ВМРО-ДПМНЕ Дебрца со реакција на работењето на градоначалникот на општина Дебрца. Во реакцијата се вели: Сакаме да го прашаме Ногачески дали ваков живот им вети на граѓаните и вака транспарентно ги троши нивните пари? И покрај одлуката за зголемуавање на водата за 20%, во првиот квартал на  ЈКП Дебрца за 2019 година има направено загуба […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Моментот на лагата за слободна општина

ВМРО-ДПМНЕ Дебрца со реакција во врска со работењето на градоначалникот на општина Дебрца, Зоран Ногачески. Во реакцијата се вели: „Граѓаните на општина Дебрца во очекување се градоначалникот да излезе со најнов facebook статус “Моментот кога го вклучувам видео надзорот во Општината”, како што тоа го направи пред две и повеќе години кога ги исклучуваше, велејќи […]

Повеќе

Жител на Климештани пронајден мртов во својот дом со повреди на главата

На 17.01.2020 година околу 10 часот, во СВР Охрид пријавено е дека во куќа во селото Климештани, општина Дебрца, пронајден е починат С.Б.(59) од истото село. Од страна на лекар од Итната медицинска помош, констатирани се повреди во пределот на главата. Увид извршија Јавен обвинител и полициски екипи, а по наредба, врз телото денеска ќе […]

Повеќе