Катица Јанева поднесе неотповиклива оставка од челната позиција во СЈО

Специјалното јавно обвинителство известува дека првиот човек на специјалното обвинителство Катица Јанева поднесе неотповиклива оставка. Во оставката на Јанева се вели: Почитувани, Во моментот кога со консензус на сите политички партии бев избрана за Специјален Јавен Обвинител, себеси и на граѓаните на Република Македонија ветив дека функцијата Специјален јавен обвинител ќе ја извршувам во интерес […]

Повеќе

Никола Груевски поднесе оставка од пратеничката функција

Поранешниот премиер и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски си поднесе оставка од пратеничката функција. Тој одлуката ја соопшти преку неговиот Фејсбук профил. „Oдлучив да се повлечам од пратеничката функција а за истото формално правно парламентот ќе го известам во наредните денови.Им благодарам на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ што издржаа на принципиелните позиции кои се во склад […]

Повеќе

Заев: Не ми паѓа на памет да понудам оставка!

Не ми паѓа на памет да си дадам оставка, јас сум доблесен! Ако држевме лекција на успешност оваа влада и овој премиер, тоа го направија. Не гледам никаква причина Зоран Заев да понуди оставка. Го сплотивме општеството, чекориме кон пристапувањето и кон Европската унија, ги решивме проблемите со Бугарија и Грција, а новите економски параметри […]

Повеќе

Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на  Комисијата за мандатното имунитетна прашања во Собранието, на која се одлучува за мандатот на Никола Груевски. Богоевски беше претседател на комисијата. -Колеги пратеници останете верни на принципите. Знам дека политиката е валкана игра, […]

Повеќе

(ВИДЕО) Нелоски до Костадинов: Морална одговорност за непотизмот е давање оставка од функционер, а не отказ на член на фамилијата

(ВИДЕО) Нелоски до Костадинов: Морална одговорност за непотизмот е давање оставка од функционер, а не отказ на член на фамилијата

Повеќе

Трета жртва од компликации од мали сипаници, почина 13-месечно бебе од тетовско, Филипче не чувствува одговорност и не поднесува оставка

Министерството за здравство ја известува јавноста дека вчера (10 февруари 2019) во вечерните часови почина 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести. -Министерството за здравство изразува жалење за смртта на детето, како резултат на компликации од морбили, болест која може да се спречи со вакцинација. […]

Повеќе

Стефаноски: После ваква трагедија, најмалку што треба е оставка на одговорните во здравството

Поранешниот директор на ФЗОМ, доктор Сашо Стефаноски, по трагедијата со смртните случаи на деца заболени од морбили, бара одговорност. -Ова е трагедија од невидени размери! Сочувство до семејствата. Мора да се преземе одговорност за оваа ситуација во македонското здравство! Ова е недозволиво, неприфатливо и директна последица на неодговорност!  Мора да има оставки! Тоа е најмалку […]

Повеќе

Мицкоски: Тендерите им се поважни од граѓаните. Промени и избори на кои народот ќе одлучува!

На својот Фејсбук профил, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се осврна на состојбите во здравството. Здравството е пред колапс. Неспособноста, негрижата и неодгoворноста на министерот Филипче и премиерот Заев ја плаќаат граѓаните. Граѓаните ја изгубија довербата. Состојбите од ден на ден стануваат се полоши. Хаосот во здравството чини човечки животи. Граѓаните не можат да дојдат […]

Повеќе