(ФОТО) Одбележан патронатот на ОУ „Григор Прличев“ од Охрид

Со полагање ловоров венец и свежо цвеќе на спомен бистата на Григор Прличев и со пригодна свеченост, училиштето го одбележа својот Патронен празник. Директорката на училиштето, Лилјана Ефтимовска, потсетувајќи на прличевата мисла, „Блазе си му на оној што со труд се извишува себе си“ упати порака до учениците. Оваа мисла нека ви биде водилка низ […]

Повеќе

Назначена нова в.д. директорка во ООУ „Григор Прличев“ Охрид

Градоначалникот Кирил Пецаков, за нов В.Д. директор на ООУ „Григор Прличев“ ја назначи Лилјана Ефтимовска, професор по историја. Таа доаѓа на местото на досегашната директорка Ивана Маховска Шикалеска, која поднесе оставка од позицијата. Градоначалникот Кирил Пецаков и се заблагодари за досегашниот ангажман и соработка. Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Охрид ја доби првата сензорна градина во рамки на проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“

Основното училиште „Григор Прличев“ во Охрид, ја доби првата сензорна градина во Охридско – струшкиот регион, со што станува побогато инклузивно и пристапно место за учениците со типичен и атипичен развој. Ова е прва сензорна градина која ХАЛК банка ја донира во рамки на нејзината соработка со Фондацијата „Чекор по чекор“, како дел од  проектот […]

Повеќе