Отворена истрага против лицето фатено со 110 килограми хашиш кај Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, турски државјанин, за кој постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Како што соопшти Јавното обвинителство, осомничениот, на 25 октомври, во […]

Повеќе

Поднесено обвинение за насилство против браќата Усеини

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до Основниот суд Охрид поднесе Обвинителен предлог против две лица, браќа на возраст од 45 и 48 години, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите на 18 август 2020 […]

Повеќе

Притвор за насилникот кој со нож и палка нападнал три лица во автокампот Градиште

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка и поднесе Предлог за определување на мерката притвор за 32-годишниот скопјанец, кој на 10 јули 2020 година во Охрид, во автокампот Градиште извршил грубо насилство  врз три лица. – Осомничениот извршил напад над оштетените со нож и дрвена палка со кои им нанел телесни повреди, а во исто време […]

Повеќе

Охриѓанка казнета со 2000 евра: Требало да биде во домашна изолација, но излегла надвор

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице, 45 – годишна охриѓанка, која не постапила според донесено Решение од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, со кое и била определена задолжителна домашна изолација со датум на започнување од 15 мај 2020 година. При проверка од надлежните органи, на 17 мај, обвинетата […]

Повеќе

Се шетале по улиците низ Охрид без дозвола, па сега ќе треба да платат по 2.000 евра

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до Основниот суд во Охрид поднесе предлози за издавање казнен налог за две лица кои непочитувајќи го полицискиот час сториле кривично дело од член 206 став 1 од Кривичниот законик – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Двајцата обвинети биле затекнати од страна на полициските службеници како се […]

Повеќе

Скопјанецот кој беше заразен со коронавирус и шеташе низ Охрид ќе плати 2.000 евра казна

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против 43-годишен жител на Скопје со престојувалиште во Охрид заради продолжено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 13 март на граничниот премин Табановце допатувал од […]

Повеќе

Охриѓанец ќе треба да плати 2.000 евра бидејќи не го почитувал полицискиот час

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според  член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека вечерта на 26 спроти 27 март, за време на полицискиот час, се движел низ Охрид и со тоа […]

Повеќе

Казнен налог за охриѓанка за непочитување на самоизолација

Основното јавно обвинителство – Охрид, до надлежниот суд во Охрид, достави предлог за издавање казнен налог против едно лице за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, предвидено и казниво во чл. 206 ст. 1 од Кривичен законик. Обвинетата на 18 март, допатувала од Швајцарија-земја со високо ниво на ризик. Иако, […]

Повеќе

2.000 евра казна за охриѓанец кој имал контакт со лице заболено од КОВИД-19, а не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. На обвинетиот на 19 март му била издадено решение од Министерството за […]

Повеќе

Казна од 3.000 евра за охриѓанка, која наместо да седи во изолација излегла да се шета

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид постапувајќи по поднесената кривична пријава денеска до Основниот суд во Охрид достави Предлог за издавање на казнен налог за македонска државјанка со живеалиште во Р.Швајцарија. Обвинетата сторила кривично дело „Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик. […]

Повеќе