Пецаков: Со Обновата силно ќе го поддржиме спортот во Охрид и Македонија

Занимавањето со спорт и спортски активности помага во создавањето на трајни вредности во развојот на личноста и социјализацијата, позитивен и здрав спортски начин на живеење, едукација за правилна исхрана, запознавање со важноста на физичката активност, воспоставување на спортска култура, меѓу другото и основа за превенција од сет на здравствени заболувања, истакна на денешната прес-конференција кандидатот […]

Повеќе

Човек што се изгорел од Зоран Заев дува на сите политичари – ново видео со кое ВМРО-ДПМНЕ најавува обнова

Дајте ни шанса да ги поразиме омаловажувањата и срамот. Да победи обновата на Македонија. Се обврзувам да не ве разочарам. Со заеднички сили да ја обновиме Македонија, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во најновиот спот од кампањата за обнова на Македонија. Please follow and like us:

Повеќе

Дурловски: Ќе направиме се Охрид да не го изгуби статусот на град заштитен од УНЕСКО

За приоритетите во Петтaта изборна единица, носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Дурловски, во гостување на вестите на Сител телевизија, посочи дека најзначајни се инфраструктурните проекти, системските решенија во образованието, здравството и најголем акцент на младите, како и Охрид да не го изгуби статусот од УНЕСКО. На прашањето за дивоградбите во Охрид, Дурловски изјави дека […]

Повеќе

Анализа на Лидер: Во што е разликата во политичката кампања меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ?

Политичките партии во Македонија вчера и официјално ја започнаа кампањата, но засега кампањата е највеќе присутна на социјалните мрежи, поради ситуацијата со Ковид-19 во Македонија. ВМРО-ДПМНЕ првиот спот што го објави кога започна изборната кампања е со мото ,,Исправи се Македонијо! Одбери обнова!” Уште на самиот почеток во спотот се потенцира ветувањето на Заев дека […]

Повеќе

(ФОТО) Мицкоски од Охрид: Им порачуваме дека силно ќе победиме, нема да дозволиме ништо да нѐ поколеба

Денес кампањата ја започнуваме од Охрид. Заедно со Игор Дурловски разговаравме со охриѓани. Се гледа нивната разочараност од неправдите кои ги имаме од оваа власт. На овие избори граѓаните имаат два избора, Македонија или актуелната власт, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Од Охрид им порачуваме дека силно ќе победиме, нема да дозволиме ништо да нѐ […]

Повеќе

(ФОТО) Анкета на ИПИС: Расте предноста на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ

Институтот за политички истражувања – ИПИС  ја објави најновата анкета за предизборниот рејтинг на политичките партии по објавувањето на коалициите. Според анкетата на ИПИС расте предноста на ВМРО-ДПМНЕ, па така за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 24,1% од испитаниците  додека за коалицијата СДСМ и БЕСА би гласале 21,5% од испитаниците. Разликата е 2,6% процентни поени, но за […]

Повеќе

Над 95 отсто нови имиња на листитe на ВМРО-ДПМНЕ, еве ги сите кандидати за пратеници

Носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ се микс помеѓу докажани политичари без црна дамка и нови лица во политиката докажани професионалци во својата сфера на работа. Реакциите на јавноста се одлични и позитивни откако и официјално беа објавени кандидатите и носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ. Носител на изборната листа на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица еден е […]

Повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: Кирил Пецаков, Лидија Петкоска и Грација Бакраческа кандидати за пратеници од Охрид од ВМРО-ДПМНЕ

Членот на извршниот комитет Кирил Пецаков, претседателката на УЖ ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Лидија Петкоска и Грација Бакраческа, доктор специјалист по детска и превентивна стоматологија, се кандидати за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, дознава ексклузивно ОХРИД 24 од свои извори. Кирил Пецаков ќе биде на 4 место, Петкоска на 8. место и Бакраческа на 10. место. […]

Повеќе

Познати носителите на листите од ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ ќе настапи со многу нови лица на кандидатските листи за пратеници кои ќе ги предводат носители кои за прв пат ќе ја имаат предводничката палка на овие избори, пишува Макпрес. Дури двајца од носителите за прв пат во историјата на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат натпартиски кадри, тоа се професорката од Правниот Факултет Гордана Силјановска Давкова […]

Повеќе

(ФОТО) Партиски и истрошени кандидати – Еве ги кандидатските листи на СДСМ

Во пресрет на конгресот на СДСМ излегоа имињата на кандидатските листи. Во единицата листата ќе ја предводат носителот на срамот со договорот со Грција Никола Димитров и Мила Царовски. Во двојката на чело ќе бидат единствениот министер за внатрешни работи во историјата на државата без запленет грам кокаин Оливер Спасовски и Сања Лукаревска. Листата во […]

Повеќе