Донев: Се трошат 350 илјади евра за партиски вработувања, без срам пред очите на угостителите и дуќанџиите кои се пред клуч

Трошењето пред локални избори на непродуктивни вработувања со партиска позадина повторно земаат замав во Охрид, реагира претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев. – И тоа не е перцепција туку факт, нови 350 илјади евра пред избори за вработувања. 200 илјади за враборувања на неопределено и 150 илјади за договори. Сето тоа без срам и пред […]

Повеќе

Државата гори, Мерко вработува: 14 нови луѓе им се приклучуваат на 213 административци

Секоја мајка којашто го изгубила синот, ќе го најде во зградата на општина Струга. Во услови кога се соочува со блокирана сметка и куп долгови, градоначалникот Рамиз Мерко ја полни општината со нови вработувања, пренесува ТВ Алфа. Заклучно со 31.12.2020-та, општината броела 213 вработени, но оваа бројка се зголеми за 14 нововработени кои добија решенија […]

Повеќе

Советот даде зелено светло за нови 32 вработувања во општина Охрид

Владејачкото мнозинство во Советот на општина Охрид, предводено од СДСМ, денеска го изгласа предлогот на градоначалникот Константин Георгиески за нови 32 вработувања во општината. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ваквиот однос на градоначалникот го нарекоа крајно потценувачки и срамен, бидејќи во услови на тешка економска криза, стопанство на колена, зголемен процент на невработеноста во Охрид, се реализираат […]

Повеќе

Донев: За партискиот послушник Георгиески нема пари за канализација во Лакочереј, Елшани, Трпејца, но има за нови 32 партиски вработувања

Георгиески доби партиска наредба од СДСМ да реализира нови 32 вработувања во општина Охрид кои граѓаните ќе ги чинат над 200.000 евра на годишно ниво. Ваквиот однос на градоначалникот е крајно потценувачки и срамен, во услови на тешка економска криза, стопанство на колена, зголемен процент на невработеноста во Охрид, истакна на денешната прес-конференција претседателот на […]

Повеќе

Донев: Георгиески ја поскапува водата за да ги покрие новите партиски вработувања во ЈП „Водовод“ Охрид

Во услови на економска криза и рецесија како и на намален обем на работа, градоначалникот Георгиески излегува со предлог за ново покачување на цената на водата за пиење. Вистинската причина за поскапувањето на водата е зголемувањето на платите на вработените за 2021 година во ЈП „Водовод“ од над 12 милиони денари и нови 18 вработувања […]

Повеќе

Повлечена точката за 18 вработувања во ЈП Водовод Охрид и личен возач на директорот

По реакциите на опозицијата – ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, на вчерашната седница на Советот на општина Охрид, ја повлече точката за 18 вработувања во ЈП Водовод Охрид и личен возач на директорот. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Сашо Донев, во реакцијата за новите вработувања посочи дека иако има над 250 вработени, директорот на ЈП […]

Повеќе

Власта продолжува со партизација на институциите – нови огласи за партиски вдомувања

Трендот на партиски вработувања во Македонија продолжува. Во моментот се активни неколку огласи и тоа во Министерство за финансии, Државниот завод за ревизија, Национална установа филмски центар Вардар Скопје, Национална установа Театар за млади и деца Скопје, како и вработување во националната радиодифузија. Според огласите, се бараат лица на различни позиции од раководители нa сектор, […]

Повеќе

Во време на корона-криза и превработена општина, Константин Георгиески дополнително вработува партиски војници

Општина Охрид важи за една од институциите каде има голема превработеност, но тоа не го спречува градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески да ги вдоми во општината, јавните претпријатиа и училиштата, партиските војници на неговата матична партија СДСМ. Според годишниот план за вработување за 2021 година, кој денеска го изгласаа советниците од владеачкото мнозинство, во општинската […]

Повеќе