(ФОТО) Во Пештани крстот го фати Јорде Цаноски, а во Коњско Деан Крстаноски

Јорде Цаноски повторно беше најсреќен меѓу неколкумината пештанци кои скокнаа по Светиот крст во ладните езерски води. Во Коњско Светиот крст го фати Деан Крстаноски. Нека Светиот крст на двајцата им донесе мир, здравје, среќа и благосостојба. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

(ФОТО) Општината ги оставила работите недовршени, па граѓаните сами си доплаќаат за да се заврши работата

Почнале, но не завршиле. Жителите на Пештани се жалат дека локалната власт пред некое време започнала со градежни активности на улички низ селото, но истите биле оставени така недовршени. Пештанци велат дека поради тоа се приморани самите да собираат пари за да се завршат работите. Исто така жителите на Пештани се жалат и на неквалитетно […]

Повеќе

Жители на Пештани приведени поради незаконит риболов

На 15.12.2019 во 18.05 часот на брегот на Охридското езеро кај населбата „Лагадин“, полициски службеници од СВР Охрид ги лишиле од слобода М.П.(38) и Н.Г.(28), двајцата од охридското село Пештани, поради незаконит риболов. Притоа, кај нив биле пронајдени и одземени: уловена риба охридска белвица, четири рибарски мрежи во различна големина, како и друга риболовна опрема. […]

Повеќе

ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид на средба со жителите на Пештани и Коњско

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Охрид денеска меѓу граѓаните на средби со месните заедници во рамките на ,,Разговори за Обнова на Македонија”. Средби и разговор на отворено со жителите на Коњско и Пештани за нивните проблеми, идеи, предлози и решенија. Како што велат од општинскиот комитет незадоволството од Власта е огромно и пораката е јасна дека […]

Повеќе

Драма во Пештани: Направиле сообраќајка, па ги претепале

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.М.(20) и В.М.(28), двајцата од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“. На 18.08.2019 во с.Пештани, по претходна вербална расправија во врска со сообраќајна незгода, пријавените физички ги нападнале А.Д. и неговата сопруга, при што им нанеле тешки телесни повреди. ОХРИД 24 Please follow and […]

Повеќе

Отворена полициската канцеларија во Пештани

Со цел зајакнување на партнерскиот однос со граѓаните, излегување во пресрет на нивните потреби од безбедносен карактер и навремено решавање на безбедносните предизвици и состојби, СВР Охрид ја отвори полициската канцеларија во населбата Пештани. Полициската канцеларија се наоѓа во просториите на основното училиште „Св.Наум Охридски“ а ќе биде отворена секој ден во времето од 12 […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО)Директорот на „Водовод“ има пари за кафани, нема за цевка во Пештани

Жителите на Пештани се жалат на пукната водоводна цевка од која истекува вода. Пештанци велат дека дефектот стои подолго време. Додаваат дека и покрај нивните пријави до ЈП „Водовод“ за проблемот, оттаму нема никаква реакција. -Директорот на претпријатието има пари за по кафани, а нема за да смени една водоводна цевка, коментираат пештанци. ОХРИД 24 […]

Повеќе

(ФОТО) Бехатон плочките во Пештани, поставени пред изборите за гласови, не издржаа

Бехатон плочките кои власта на СДСМ ги нареде на уличките во Пештани, со цел добивање на гласови за локалните избори и нивниот кандидат за градоначалник, Константин Георгиески, не издржаа и почнаа да се распаѓаат. Уште тогаш пишувавме дека бехатон плочките се редат единствено со намера добивање некој глас повеќе и не се внимава на квалитетот […]

Повеќе