Од понеделник ќе се вакцинираат полицајци, војска, новинари, судии, возачи во ЈСП, пожарникари

Националната техничка група за имунизација против Ковид 19 донесе одлука од почетокот на следната недела да започне и вакцинацијата на вработени во критичната државна инфраструктура, соопшти Министерството за здраввство. За оваа категорија ќе бидат издвоени вкупно 4.000 вакцини од првичните 24.000 вакцини кои веќе пристигнаа и со кои од утре започнува вакцинацијата на граѓаните над […]

Повеќе

МВР објави оглас за вработување на 600 полицајци

Согласно своите организациони потреби, како и согласно одредбите од Законите за внатрешни работи и за полиција и подзаконските акти, Министерството за внатрешни работи денеска објави јавен оглас за прием на 600 извршители за работното место – полицаец, соопшти министерот Оливер Спасовски. Во СВР Скопје ќе бидат примени 100 полициски службеници, а во секторите во Струмица, […]

Повеќе

Ќе се примаат 500 нови полицајци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска најави дека многу скоро ќе биде распишан оглас за најмалку 500 нови полициски службеници. – Имаме обука што траеше и требаше да биде завршена до крајот на годината, но заради тоа што беше прекината продолжува до март, а од март ќе ни треба нова група на кандидати кои […]

Повеќе

Нема да има паричнa награда за полицајците- власта на СДСМ и Заев го отфрли предлогот на Чулев

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, потврди дека нема да биде прифатена предлог-уредбата на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за еднократна и линеарна финансиска награда од 15.000 денари за сите полициски службеници. – Секоја чест за чуварите на нашиот јавен ред и мир. Многу службени лица и во […]

Повеќе