Двајца охриѓани фатени на патот Охрид – Струга за време на полицискиот час

ОВР Струга поднесе кривична пријава против И.П(31) и Л.У.(30), двајцата од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.   -При контрола извршена на 13.03.2021 година во 03.30 часот на регионалниот пат Охрид-Струга, полициските службеници ги затекнале пријавените […]

Повеќе

Владата потврди: Од утре полициски час од 20 часот, клуч за кафаните, обложувалниците, фитнес клубовите

Владата го усвои предлогот за нови рестриктивни мерки, за спречување на ширење на коронавирусот. Премиерот Зоран Заев истакна дека на денешната владина седница се донесени дополнители мерки против Ковид-19, бидејќи податоците покажале дека британскиот сој во земјава зема замав. -Во пресрет на затоплувањето и претстојните празници, а со цел одморање на здравствените работници моравме да […]

Повеќе

Од утре се затвораат угостителските објекти, а полициски час од 20 часот?

Се очекува Владата денеска да донесе нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот откако претпладното таква препорака произлегла од заседанието на Главниот координативен штаб, дознава „360 степени“. Според нивните сознанија, од утре па во наредните 14 дена ќе бидат затворени угостителските објекти. Исто така, за два часa порано се поместува и почетокот на полицискиот […]

Повеќе

Утре завршува полицискиот час, не се исклучува можноста за нови рестрикции

Утре изутрина во 05 часот престанува да важи одлуката на Владата за воведување полициски час од 22 часот вечерта до 05 часот наутро, а министерот за здравство Венко Филипче на ја исклучува можноста за воведување дополнителни рестриктивни мерки доколку сегашните не ги дадат посакуваните резултати во менаџирањето на здравствената криза предизвикана од коронавирусот. Нова проценка […]

Повеќе

(ВИДЕО) Како изгледа полицискиот час низ земјава: Склекови на улица, палење оган, брканици

За некого седење дома, за друг луда забава. Вака изгледа полицискиот час во земјава. На твитер се појави видео на кое се гледа како млади лица прават склекови на сред улица, маршираат, играат брканица… Полицијата не знае што се случува, барем не во одредени населени места, со доминантно население од албанска националност. Please follow and […]

Повеќе

Филипче: Скратување на работата на угостителите и зголемување на полицискиот час е можно сценарио, ако бројките растат

Министерот за здравство Венко Филипче посочи дека зголемувањето на полицискиот час и скртување на работата на угостителските објекти е следно можно сценарио. – Следната недела ќе се прави нова евалуација. Денеска бројката на заразени од ковид -19 е под 1000 случаи и сметаме дека тоа се должи на веќе донесените рестриктивнии мерки, изјави Филипче. На новинарско […]

Повеќе

За викенд полициски час од 17 до 5 часот?

Полициски час од 17 часот попладнето до 05 часот утрото, следниот ден од петок до понеделник е една од можните рестриктивни мерки кои се планираат за земјава за крајот на тековнава недела односно за викенд. Се размислувало дури и за целосен „локдаун“ во текот на двата дена од викендот, но таа опција сега е малку […]

Повеќе

Заев за полицискиот час: Моравме да го воведеме, граѓаните многу се опуштија

Премиерот Зоран Заев, на прес-конференција потврди дека ќе има полициски час кој почнува од утре од 22 часот до 5 часот наутро, а ќе трае до 22 март. Тој напомена дека имало потреба од такво нешто затоа што, според него, граѓаните се опуштија, а непочитувањето на мерките придонело да има зголемен број на заразени. – Очигледно е дека граѓаните […]

Повеќе

Спасовски: Полицискиот час се воведува поради домашните веселби

Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, денеска изјави дека полицискиот час од 22.00 до 05.00 часот како непопуларна мерка се воведува како резултат на групирањата и домашните веселби. – Дали кога ќе седиме во кафани, во ресторани, во групирања, правење на домашни веселби, не размислуваме дека секој од нас е потенцијална опасност за пренос на […]

Повеќе

Филипче: Предложивме полициски час од среда бидејќи мерките не се почитуваат

Предложивме воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава започнувајќи од среда (10.03), напиша министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил. – Овој предлог е поради тоа што изминативе недели најмногу инфицирани има поради трансмисија на вирусот преку собири, но и непочитување на воведените мерките […]

Повеќе