Жител на Велешта го прекршил полицискиот час и нападнал полициски службеници

Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие, во периодот од 07 часот на 09.04 до 07 часот на 10.04.2020 година, две лица (Охрид-1, Струга-1) не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19. Во истиот период, не […]

Повеќе

Жител на Велешта ја злоупотребил дозволата за движење и се шетал низ Охрид

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. – Изминатово деноноќие, во периодот од 07 часот на 08.04 до 07 часот на 09.04.2020 година, две лица (Охрид-1, Струга-1) не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење […]

Повеќе

По зголемувањето на полицискиот час: 97 лица не ја почитувале мерката, приведени 62 од нив

Од вчера на целата територија на државата започна да се применува ограничување на движењето во периодот од 16:00 до 05:00 часот. Во текот на изминатото деноноќие: Вкупно 97 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето, од нив 5 се лица на возраст до 18 години и 1 лице на возраст над 67 години. […]

Повеќе

Кривична за 55-годишен охриѓанец кој не го почитувал полицискиот час

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.Т.(55) од Охрид. – Тој, на 29.03.2020 година, во 18.25 часот е затекнат на булеварот „Железничка“ во Охрид, без дозвола за движење издадена од надлежен орган. Со тоа, пријавениот ја прекршил  Одлуката […]

Повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Од среда полицискиот час ќе трае од 16 до 5, за викендите 24 часовна забрана за движење!

Полицискиот час од среда ќе почнува во 16 часот, а ќе завршува во 5 часот следниот ден на територијата низ цела Македонија. Во викендите полицискиот час ќе биде активен 24 часа, односно од петок од 16 часот, до понеделник до 05 часот наутро. Дополнителни ограничувања на движењето за граѓаните на територијата на целата држава, за […]

Повеќе

Едно лице од Охрид не го почитувало полицискиот час, евидентирано и ново лице со решение за изолација

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. – Изминатово деноноќие, во периодот од 07 часот на 04.04 до 07, часот на 05.04.2020 година, четири лица ( Охрид-1 и Струга-3), не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните […]

Повеќе

Три лица во Охрид не го почитувале полицискиот час

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. – Изминатово деноноќие,  во периодот од 07,00 часот на 03.04 до 07,00 часот на 04.04.2020 година, три лица во Охрид и едно во Кичево не ја почитувало забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита […]

Повеќе

Охриѓанец ќе треба да плати 2.000 евра бидејќи не го почитувал полицискиот час

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според  член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека вечерта на 26 спроти 27 март, за време на полицискиот час, се движел низ Охрид и со тоа […]

Повеќе

Едно лице од Охрид не го почитувало полицискиот час

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. – Изминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 30.03. до 07.00 часот на 31.03.2020 година, 4 лица (Охрид-1, Струга-2 Дебар-1) не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од […]

Повеќе

Полицијата го затекнала како го прекршува полицискиот час, па откриле дека претходниот ден извршил тешка кражба

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“ и „тешка кражба“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против Т.Н. (31) од Струга.   – На 29.03.2020 година во 16.35 часот, за време на ограничувањето на движењето на граѓаните, при контрола за доследно спроведување на мерките за ограничено […]

Повеќе