Полицијата пишала 12.000 сообраќајни казни за неполн месец

За три недели, откако почнаа засилените сообраќајни контроли, на територијата на државата се изречени над 12.000 санкции, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски, и додаде дека се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици. – До сега во три седмици откако почнаа засилените […]

Повеќе

149 санкционирани возачи е билансот од вчерашната акција на полицијата во Охрид

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (03.10.) спроведе засилена акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на Охрид. Притоа изречени се вкупно 149 санкции, меѓу кои 40 за пречекорена брзина на движење, 14 за измината важност на сообраќајната дозвола (нерегистрирани возила), 8 за возење без возачка дозвола, а санкционирани се и […]

Повеќе

Полицијата во Охрид со полни раце работа: Момче и девојка физички нападнати, малолетници фатени со марихуана

На 01.08.2020 година во 05 часот, во СВР Охрид, Д.Р.(19) од Скопје, пријави дека на кеј „Македонија“ во Охрид, бил физички нападнат од  засега непознато лице, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Се преземаат мерки за пронаоѓање на напаѓачот по што ќе биде поднесена соодветна пријава, истакна Димоски. Истиот ден, додава Димоски, во 00.15 […]

Повеќе

Во синоќешната тепачка на улица „7 ноември“ во Охрид, тешко повредено едно лице

На 25.07,2020 година околу 22.30 часот, на улицата „7 ноември“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со вербална расправија која прераснала во физичка пресметка помеѓу З.В.(55) и А.Н.(28) во која подоцна се вклучиле и Љ.Н.(54) и Д.В.(48), сите од Охрид, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. – Притоа, со тешки телесни повреди […]

Повеќе

(ФОТО) „Врие“ од полиција на улица „7-ми Ноември“ во Охрид

Вечерва на улицата „7 Ноември“ во Охрид, во близина на ОУ „Братство Единство“, се случило сериозно нарушување на јавниот ред и мир. Неофицијално станува збор за тепачка. На местото на настанот има големо присуство на полициски и амбулантни возила. Повеќе детали подоцна Please follow and like us:

Повеќе

Полицијата соопшти детали за вчерашната несреќа во која се удави човек во Охридско Езеро

На 03.07.2020 во 14,20 часот во СВР Охрид било пријавено дека на ул.„Кеј Македонија“ во Охрид од водите на Охридското Езеро било извлечено безживотно тело на С.Ј.(49) од Охрид. Од екипа од итна медицинска помош бил извршен преглед и реанимација на давеникот по што била констатирана смрт. За настанот е известен јавен обвинител. На местото на настанот […]

Повеќе

Закани, караница, тепачки – Полицијата со полни раце работа за 1 Мај

На 01.05.2020 година во 21.15 часот, Л.Д.(24) од охридското село Косел, пријавила нарушен јавен ред и мир со закани упатени кон неа од М.А.(22) од Охрид. Истиот ден во 22.30 часот, во полициската станица во Струга, А.И.(32) од Поградец, Албанија, пријавил нарушен јавен ред и мир со загрозување на неговата сигурност, извршени од Е.С. и […]

Повеќе

Полициски возила превентивно направија обиколка со вклучени сирени низ Охрид и приградските населби

Попладнево во повеќе населби од Охрид се слушнаа полициски сирени, што предизвика зачуденост кај населението. Сепак според портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, станува збор за превентивна мерка поради што полициски возила со вклучени сирени направија обиколка низ градот и приградските места. – Од 21 часот кога почнува полицискиот час, полициските службеници ќе патролираат со […]

Повеќе

Полицијата спроведе контроли во Охрид и Струга за почитувањето на владините препораки за заштита од корона вирусот

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, на својот фејсбук профил ги сподели преземените мерки против оние лица кои не ги почитуваат владините препораки за спречување на ширењето на корона вирусот. „Во текот на попладневните часови полициски службеници на Секторите за внатрешни работи во Охрид и Куманово во соработка со Државниот пазарен инспекторат спроведоа акциски контроли […]

Повеќе