Големо зголемување на цените на горивата од полноќ: Бензините поскапуваат по 2 денари, дизелот 2.5 денари!

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/литар и од полноќ ќе изнесуваат за ЕУРОСУПЕР БС-95 75,50 ден/лит, а за ЕУРОСУПЕР БС-98 77,50 ден/лит. Од полноќ за 2,50 денари поскапува и дизелот. Новата цена […]

Повеќе

Заев не верува дека прехранбените производи се поскапени

Премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција рече дека тврдењето на прехранбениот сектор дека производите ќе поскапат за 50 отсто –  е претерано. – Претерано е кажувањето за поскапувања од 50 отсто. Инфлацијата кај нас е контролирана и е до 2,7 проценти. Чувствително е кога инфлацијата ќе надмине 10 проценти. Ние не можеме да бидеме изолирани […]

Повеќе

Од полноќ ново поскапување на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,50 денари/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 27.09.2021 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 73,50 денари/литар, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 […]

Повеќе

Ново поскапување на горивата од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува и останува на исто ниво како што била утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт […]

Повеќе

Горивата повторно поскапуваат, ова се новите цени од полноќ

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за денар и за денар и половина, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1,5 денар, додека на еуродизел (Д-Е V) се зголемува за 1 денар за литар. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се […]

Повеќе

Ново поскапување на горивата – Ова се новите цени

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), од полноќ ќе се продаваат по зголемени цени за 1 денар за литар, во споредба со цените во малопродажба утврдени со одлуката од 14 јуни 2021 година, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). […]

Повеќе

Во однос на мај лани сега се поскапени маслото, зелeнчукот, месото, горивата, медицинските услуги…

Индексот на трошоците на животот во мај 2021 година, во однос на мај 2020 година, бележи зголемување од 3.0 проценти, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 3.9 отсто, објави Државниот завод за статистика. Пораст на индексите на трошоците на животот има кај свежиот зеленчук и овошје, маслото, газираните пијалоци, месото, како и […]

Повеќе

Николоски: Македонија за жал влегува во непосакувано сценарио, поскапувањата ќе ја зголемат инфлацијата на 3% годинава

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека, за жал, Македонија влегува во рецесија. Според Николосвки, Македонија влегува во инфлација. Тој ги сподели официјалните податоци на Народната Банка која ја проектираше инфлацијата за 1,5 %, а денеска има корегирана бројка од 2,2%, а реалната инфлација надминува 3%.  Поскапува […]

Повеќе

Поскапување до 40 отсто на месото и месните преработки, најавува домашната индустрија

Се очекува свежото месо и месните преработки по велигденските празници да поскапат како резултат на светските движења на пазарите со храна и месо од каде месната индустрија ги набавува суровините. За да се ублажи порастот на цените што поскоро треба се донесе барањето за враќање на скратените количини од последната мерка на Владата за укинување […]

Повеќе

Горивата поскапуваат од полноќ – ова се новите цени

Во согласност со методологијата која се користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва малопродажните цени се зголемуваат за денар, односно денар и половина. Според методологијата која РКЕ ја користи за формирање на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните цени се зголемуваат во просек за 1.95%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОДИЗЕЛ […]

Повеќе