(ФОТО) Илjадници граѓани на протестниот марш: Гоце Делчев е нашиот идентитет и црвена линија за нашето достоинство

Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава. Со него нема преговарање, Делчев не го даваме! Ова се дел од пораките кои македонскиот народ вечерва, сплотено, ги испрати од протестниот марш. Пред илјадниците граѓани се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој рече дека Гоце го има во химната, […]

Повеќе

Денеска протест: Гоце е Македонија и црвената линија за нашето достоинство

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Најавено е дека протестот ќе почне вечер во 18.30 часот од пред Министерството за правда, ќе продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни работи. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Протест на ВМРО-ДПМНЕ, народот се крена на нозе против цената на струјата

Со паролата „Скапа струја, сиромашен народ“ вечерва се одржа првиот од серијата граѓански протести на ВМРО-ДПМНЕ против поаскапувањето на струјата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, за кои рече дека треба да одговорат во наредните денови. – Имате неколку дена да седнете да […]

Повеќе

(ВИДЕО) Мицкоски најави голем протест во среда

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави голем протест во среда во 18 часот кој ќе започне пред Министерството за правда, а ќе заврши пред Регулаторната комисија за енергетика. Тој предупреди дека државата влегува во должничко сценарио предизвикано од економското цунами кое го урива животниот стандард на граѓаните. – Имаме богата влада, ама сиромашен народ. Тоа […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) На грст средношколци со гас-маски, нагрна полиција вооружена до заби

Денешниот протест на средношколците беше проследен од припадниците на полицијата кои наоружени до заби и со панцири се поставија пред младите кои со гас-маски протестираа барајќи си го правото на чист воздух. Забележливо беше присуството на полицијата во целиот град, и беа далеку помногубројни отколку средношколците кои се одзваа на повикот за протест. – Де бе […]

Повеќе

По земјоделците, пред Влада ќе протестираат и ракометарите и кошаркарите

Клубови од кошарката и од ракометот соопштија дека ќе продолжат да протестираат и дека нема да играат во понатамошниот дел од сезоната поради процедурата за добивање на ваучери кои ги вети државата. Прволигашите во ракометот и второлигашите во кошарката најавија дека нема да играат, се додека овој проблем не се реши. Бараат да се конкретизира […]

Повеќе

(ВИДЕО) Специјалци наоружани до заби против измачените земјоделци, а Заев од Прилеп порачува: На прав пат сме!

Земјоделците од цела Македонија, здружени во заедничката мака и доведени до работ на егзистенција, организирано го кренаа својот глас и дојдоа на најавен протест во Скопје за на мирен начин да го изразат својот револт од бројните дадени, но не и реализирани ветувања. Но, наместо на решение за нивната мака, тие како најголеми криминалци, наидоа […]

Повеќе

(ФОТО) Земјоделци активисти на СДСМ протестираат пред Влада

Македонските земјоделци заедно и сплотено ги бараат своите права. Велат ова не е партиски протест, тука само го бараат ветеното од Заев и СДСМ. Еден од учесниците на протестот ја извади и својата членска книшка од СДСМ за да докаже дека тука не е дојден партиски, туку бидејќи е изреволтиран од негрижата на власта. ОХРИД 24 […]

Повеќе

(ФОТО) Протест на земјоделците: Грозје, јаболка, млеко под нозете на полицајците

Маршот на земјоделците од целата земја почна околу 12:30 часот од „Мавровка”, по што со шест трактори напред и транспаренти насобраните се упатија до Владата. Освен сточари, на него присуствуваат и овоштари, лозари, тутунари… Полицијата ги спречи земјоделците да стигнат со родот до Владата, а тие пак го истурија под нозете на полицајците пред мостот […]

Повеќе