(ФОТО) Протест на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид: Македонија стана земја на криминалци на власт, предавства и неправда

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протест со автомобили во Охрид, против, како што истакнаа од партијата, криминалот, корупцијата, неправдите и прогонот. Пратеничката од Охрид, Лидија Петкоска, која се обрати на протестот, рече дека гласот на граѓаните мора да се слушне. – Денеска преку протестот со возила охриѓани го искажуваат незадоволството од криминалот, корупцијата, неправдите и прогонот коишто […]

Повеќе

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид

Во вторник, 20 Октомври, со почеток во 18:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ организира протест во Охрид против, како што велат, криминалот, корупцијата, неправдите и прогонот. “Македонија стана земја на криминалци, мафијаши на власт и неправда. Има за врхушката на власт, а нема за народот. Прогонот на политички неистомисленици стана секојдневие од страна на власта, која пак го […]

Повеќе

Донев за протестот во Охрид: Секој со својот револт и борба, да се обединиме и да го победиме злото кое надвиснало над нашите глави

ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Охрид одржа протест против поскапувањето на струјата, но и против сите погрешни политики на власта. По тој повод се огласи првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев. Тој на социјалната мрежа Фејсбук напиша: „Секој со својот револт и борба. Едни против поскапувањето на струјата, други против поскапувањето на водата. Против криминалот, […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните вечерва протестираат и во Охрид

Денеска, 13 октомври, со почеток во 18:00 часот, ВМРО-ДПМНЕ ги повика граѓаните заедно да протестираат со возила во Скопје, Охрид и Прилеп против, како што велат мафијата на Заев и поскапувањето на струјата. – Граѓаните во Македонија се соочени со драстичен пад на стандардот поради поскапувањето на струјата од 7,4% што го испорача мафијата на власт […]

Повеќе

Во вторник во Охрид протест на ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата

Во организација на ВМРО-ДПМНЕ во вторник 13.10.2020 во 18:00 часот, ќе се одржат протести со возила против поскапувањето на струјата во Охрид, Прилеп и Скопје. – Граѓаните во Македонија се соочени со драстичен пад на стандардот поради поскапувањето на струјата од 7,4% што го испорача мафијата на власт преку одлуката донесена од РКЕ. Марко Бислимовски, […]

Повеќе

Утре во Охрид протест против игнорантскиот однос на локалната власт и градоначалникот

Здружението за развој „Чекоштина урбан“, на 9. 10. 2020 г., петок, ќе одржи предупредувачки протест на крстосницата помеѓу булевар „Туристичка“ и улица „Хаџи Мустафа“ (патот за Орман/Воска). Протестот ќе се одвива во времето од 16:30 до 17:00 часот. Како што велат од здружението во дописот испратен до медиумите, протестираат против игнорантското однесување на локалната самоуправа […]

Повеќе

Угостителите и музичарите денеска излегуваат на протест

Музичарите и угостителите денеска излегуваат на протест по неуспешната средба во Владата. Тие на состанокот побарале да се повлече мерката за забрана за настапи во угостителските објекти. Образложението е дека не може целата естрада да трпи поради несовесни менаџери и сопственици на кафулиња кои ги прекршуваат протоколите. Протестот е со цел да дадат поддршка за […]

Повеќе

(ФОТО) Илjадници граѓани на протестниот марш: Гоце Делчев е нашиот идентитет и црвена линија за нашето достоинство

Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава. Со него нема преговарање, Делчев не го даваме! Ова се дел од пораките кои македонскиот народ вечерва, сплотено, ги испрати од протестниот марш. Пред илјадниците граѓани се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој рече дека Гоце го има во химната, […]

Повеќе

Денеска протест: Гоце е Македонија и црвената линија за нашето достоинство

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Најавено е дека протестот ќе почне вечер во 18.30 часот од пред Министерството за правда, ќе продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни работи. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Протест на ВМРО-ДПМНЕ, народот се крена на нозе против цената на струјата

Со паролата „Скапа струја, сиромашен народ“ вечерва се одржа првиот од серијата граѓански протести на ВМРО-ДПМНЕ против поаскапувањето на струјата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, за кои рече дека треба да одговорат во наредните денови. – Имате неколку дена да седнете да […]

Повеќе