ВМРО-ДПМНЕ и денеска со протест во Охрид, ќе се блокира кружниот тек кај „Гимназијата“

Протестите на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат и денеска. ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид ги повикува на протест сите граѓани кои не се согласуваат со политиките на Власта денес од 15 до 17 часот со блокада на кружниот тек кај Мини Маркет. Во повикот се вели: “Воедно се извинуваме поради прекинот на сообраќајот во тој период, па ги замолуваме граѓаните […]

Повеќе

(ФОТО) Охриѓани излегоа на протест: Заев и Бучковски да кажат што е договорено со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, меѓи кои и Охрид. На протестот беше истакнато дека македонскиот идентитет, јазик и историја се поважни од се и беше побарано Заев и Бучковски да кажат што испреговарале со Бугарија. Пратеникот Кирил Пецаков побара документот треба да биде доставен до […]

Повеќе

Утре протест на ВМРО-ДПМНЕ и во Охрид, ќе се блокира кружниот тек кај Охридска банка

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе протестира во Скопје и во десет градови низ земјата, меѓу кои и Охрид. Протестот започнува во 15 часот и ќе трае до 17 часот. Ќе се блокира кружниот тек кај Охридска банка. “Време е да се обединиме против оваа ненародна власт. Ве повикуваме утре од 15 до 17 часот на протест и […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ утре излегува на протест: „Излези за Македонија“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за утре најави предупредувачки протест за преговорите со Бугарија. Протестот ќе биде на три раскрсници во Скопје и во десет градови низ земјата. Мицкоски вели дека јавноста мора да знае за што се преговара и оти двоецот Заев-Бучковски преговараат за идентитетот, нацијата, јазикот и посебноста на македонскиот народ. Според него, […]

Повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Охриѓани рекоа НЕ за дигитализација на учебниците и побараа оставка од Царовска

Ученици и родители денеска точно напладне излегоа на протест пред општина Охрид и побараа прекин на процесот на дигитализација на учебниците, реформите во образованието и оставка од министерката за образование и наука Мила Царовска. Професорот од охридската Гимназија, Наум Јамандиев, рече дека секоја власт си прави реформи по свои потреби и дека време е тоа […]

Повеќе

За 15 мај закажани протести низ целата земја против Законот за учебници

Граѓанската иницијатива ,,Учебници и настава мора да има” за 15 мај закажаа мирни протести кои ќе се одржат во секој град низ Македонија. ,,Мирни протести против законот за учебници за основно и средно образование во СЕКОЈ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА во Сабота 15-ти Мај со почеток во 12:00 часот, пред седиштата на општините.Во СКОПЈЕ мирен марш […]

Повеќе

Народот повторно ќе излезе на улица, за 29 мај закажан нов протест против неправдите

ПРАВДА ЗА УСТАВОБРАНИТЕЛИТЕ и СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА е можна само со рушење на марионетската влада на Зоран Заев, се вели во јавниот апел за масовниот семакедонски народен протест на 29 мај. Ви го пренесуваме во целост: Почитувани браќа и сестри Македонци по род и државјанство, од сите делови на Македонија, во светот и татковината… Како […]

Повеќе

Денеска блокади во Скопје и протести во 15 градови во Македонија

ВМРО-ДПМНЕ денеска во 15 часот ќе ги блокира раскрсниците пред Владата и кај Министерството за надворешни работи. Во 18 часот ќе се одржат протести и во 15 градови ширум државата. Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека е време граѓаните на Куманово, Македонска Каменица, Пробиштип, Делчево, Пехчево, Берово, Виница, Радовиш, Валандово, Дојран, Велес, Кавадарци, Прилеп, Битола и Охрид […]

Повеќе

Мицкоски ја окрупнува опозицијата, Заев нервозен

Опозицијата излегува на протести. Во текот на вчерашниот ден лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повика на граѓански протест за утре 9 септември против поскапувањето на цената на електричната енергија. Тој ги повика сите оние кои не се согласуваат со мерките и политиките на власта да излезат, и кој треба да биде само еден од серијата […]

Повеќе