Македонија попладнево во решавачки дуел со домаќинот Австрија: Навивачите веруваат во победа

Најдобрата ракометна репрезентација на Македонија попладнево од 18:15 часот против селекцијата на Австрија ќе го одигра третиот напревар на Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка. По минималниот триумф над Украина и поразот од Чешка во Виена македонските ракометари денес ги очекува нов предивик на еврошампионатот без право на грешка. Селекторот на машката ракометна репрезентација, […]

Повеќе

Денеска на мегдан против Чешка

Пред македонските ракометари денеска е нов предизвик. После воведната победа над Украина, Македонија денеска излегува на мегдан со нашиот добар познајник, селекцијата на Чешка против која досега имаме одиграно 15 натпревари, а во најголем дел биле решавачки за судбините на големите натпреварувања. Така беше во Ниш каде со победа од 27:21 изборивме втора фаза, а […]

Повеќе

Моќно видео: Македонската химна во еден глас

Неколку илјади навивачи на Македонија ја бодреа нашата селекција во Виена на ЕУРО 2020 против Украина. Салата во Виена ечеше од гласовите на  македонските навивачи и репрезентативците кои во еден глас ја пееа химната на Македонија во „Виенер Штадхале“. ОХРИД 24 Please follow and like us:

Повеќе

Македонија со победа го отвори ЕП

Со голот на Лазаров со звукот на сирената Македонија ја забележа првата победа на Европското првенство. Вечерва во Виена македонската ракометна репрезентација ја совлада Украина со 26-25 (13-10) и изби на врвот на табелата во Б групата. Најефикасен во македонскиот национален тим беше токму капитенот Лазаров со осум гола и осум асистенции, а Манасков постигна […]

Повеќе

Македонија вечерва против Украина го отвора ЕП

Mакедонската ракометна репрезентација денеска ќе го одигра својот прв натпревар на Европското првенство кое се одржува во Шведска, Австрија и Норвешка. Натпреварот на Македонија против селекцијата на Украина е закажан за вечерва со почеток од 20:30 часот во „Виенер Стадхале“ во Виена. Македонија против Украина влегува како „благ“ фаворит пред се поради искуството од ваквите […]

Повеќе

По земјоделците, пред Влада ќе протестираат и ракометарите и кошаркарите

Клубови од кошарката и од ракометот соопштија дека ќе продолжат да протестираат и дека нема да играат во понатамошниот дел од сезоната поради процедурата за добивање на ваучери кои ги вети државата. Прволигашите во ракометот и второлигашите во кошарката најавија дека нема да играат, се додека овој проблем не се реши. Бараат да се конкретизира […]

Повеќе

Вардар вечерва игра за втора титула во ракометната лига на шампиони!

Ракометарите на Вардар вечерва ќе го играат своето второ финале во Лигата на шампионите. Пред две години „црвено-црните“ во борбата за трофејот го победија Пари Сен-Жермен. Противникот на македонскиот состав, унгарскиот претставник Веспрем ќе се обиде по четврти пат да се искачи на европскиот ракометен трон. Во претходните три обиди тоа не им успеа. Беа […]

Повеќе

Барселона поразена – Вардар е во големото финале

Вардар оствари сензационална победа над Барселона со 29-27 во полуфиналето на Ф4-турнирот во Келн, што го однесе во второ финале, по шампионското во 2017 година. Првото полувреме наговестуваше дебакл за Вардар и покрај феноменалната парија на Милосављев. Голманот во првиот дел фати 13 топки, а неговите соиграчи дадоа само седум голови. На одморот заминавме со […]

Повеќе

Тепачка на вчерашниот ракометен натпревар помеѓу Охрид и Струга

На шести април оваа година околу 20 часот, на спортско-рекреативниот центар „Билјанини извори“ во Охрид, за време на спортски натпревар, предизвикано е насилство со тепачка. Најнапред, двајца навивачи од навивачката група „Паткари“ од Струга, се втурнале во навивачката група „Рибари“ од Охрид, а потоа и кон полициските службеници кои преземале службени мерки за безбедност. Притоа, […]

Повеќе