Додека граѓаните едвај го поминуваат месецот, Мерко потрошил над 10 милиони денари за репрезентација

Општина Струга, според извештајот на Центарот за истражувачко новинарство СКУП – Македонија, за две години, само за репрезентација, потрошила над 10 милиони денари. Ова е навистина недолично и безобразно трошење на парите на народот! Додека граѓаните едвај го поминуваат месецот, општинарите живеат на висока нога, и тоа, истовремено додека општината е блокирана, милионски суми се […]

Повеќе

Струга пред банкрот, а Мерко и СДСМ пред избори објавуваат оглас за 30 нови вработувања

Локалната самоуправа предводена од Рамиз Мерко во договор со коалиционите партнери од СДСМ, објави оглас за вработување на 30 лица, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга. Оттаму прашуваат како се објавува оглас за нови вработувања, а во последниот извештај на ревизорите, заклучено е дека општината нема финансии бидејќи сметката е веќе подолго време блокирана!? – На […]

Повеќе

Стружани од денес со нови давачки!

Коалицијата СДСМ и ДУИ ,,блесна” во Струга по којзнае кој пат, под водство на градоначалникот Рамиз Мерко. Улиците ,,15ти Корпус” и ,,Пролетерски Бригади”, за кои, патем, беше донесена одлука на Советот на општината да бидат двонасочни, а градоначалникот, без да ја почитува одлуката на Советот, донесе решение, истите да останат еднонасочни со што, директно се […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ Струга: Мерко да си поднесе оставка

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко и неговите коалициони партнери од СДСМ очигледно се грижат само за сопствените интереси и цели. Иако се одвојуваат огромни суми од нашите пари за улично осветлување на градот, езерското крајбрежје е обвиено во мрак, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга. Имено, како што посочуваат во соопштението, од Градскиот стадион, покрај патеката […]

Повеќе

Антикорупциска иницира кривична постапка против Рамиз Мерко за „ауди-то“

Државната комисија за спречување на корупција денеска иницираше поведување постапка за кривично гонење пред надлежното Јавно обвинителство за градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, поради извршување на функцијата спротивно на начелата на законитост и интегритет и на јавниот интерес и интересот на општината, потврдени се наводите на извршената ревизија. Имено, ДКСК оформила предмет за Мерко […]

Повеќе

Мерко е незаменлив

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко повторно ја доби довербата од интегративците и вчера е избран за прв човек на струшкиот огранок на ДУИ. Контроверзниот Мерко третпат застанува на чело на струшкиот огранок и е единствен од старите кадри кој при внатрепартиските избори на ДУИ ја задржа функцијата претседател на огранокот. ДУИ успеа да ги смени […]

Повеќе

(ФОТО) Мерко во ново „Ауди А6“, а првачињата од Струга во урнисани и мувлосани училници

Додека Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко ќе се вози во нова лимузина „Ауди А6“ вредна 67.000 евра, првачињата во ОУ „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе влезат во мувлосани училници. Општинaта на крајот од ноември лани покрај за градоначалникот, се подновила и со три други автомобили за кои вкупно платила 114.000 евра. Но, за Мерко аудито […]

Повеќе

Стружани и туристите на овие пеколни температури оставени без вода за пиење

За жал, проблемите на стружани не само што не стивнуваат, туку се’ повеќе се продлабочуваат. Освен што граѓаните на Струга и туристите кои што го посетуваат овој туристички центар за време на летната сезона, се дават во ѓубре и смрдеа, тие се соочени со уште пострашен проблем, а тоа е немањето вода, реагираат од ОК […]

Повеќе