Пецаков: Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ

Власта на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески се однесуваат крајно несериозно кога станува збор за здравјето и интересот на граѓаните, истакна координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, Кирил Пецаков, и притоа напомена дека Георгиески три месеци одложуваше за ребалансот на буџетот и на крајот реши да биде партиски послушник на СДСМ. – За жал […]

Повеќе

(ВИДЕО) Власта на СДСМ во Охрид скрати околу 6 милиони денари од образование, а одвои 2,5 милиони денари за привремени вработувања во администрација

На вчерашната седница на Советот на Општина Охрид, владеачкото мнозинство предводено од СДСМ, со ребалансот на буџетот скрати околу 6 милиони денари од образованието. Од друга страна изгласа 2,5 милиони денари за привремени вработувања во администрацијата. На ваквата одлука реагираше координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Пецаков, кој рече дека наместо парите да се […]

Повеќе

Изгласан ребалансот на буџетот – Георгиески доби поддршка од советниците Усеини и Мена

Претпладнево Советот на Општина Охрид го изгласа ребалансот на Буџетот. За гласаа советниците од коалицијата на СДСМ и советницте од албанскиот блок, додека советниците од ВМРО-ДПМНЕ беа против. Градоначалникот Константин Георгиески доби поддршка од советниците Нефи Усеини и Џемал Мена, со што беше обезбедено советничкото мнозинство. Се поставува прашањето со што Георгиески го обезбеди гласот […]

Повеќе

(ФОТО) И туризмот на листата „жртви на ребалансот“

Дека власта е на добар пат да го уништи и туризмот говори фактот што на име Унапредување на локална и регионална конкурентност во областа на туризмот, со Ребалансот се кратат цели 142.000.000 денари, велат од комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ. Како што посочуваат оттаму дополнително евидентни и загрижувачки се податоците дека за развој на туризмот […]

Повеќе